Европейските акции поевтиняват в първите часове на търговията в петък. Това се случва, след като цената на петрола продължава да пада, а инвеститорите осмислят данните за по-евтините кредити на Европейската централна банка (ЕЦБ), пише CNBC.
Общоевропейският индекс Stoxx 600 се понижава с 1,28% до 334,95 пункта, повлечен от енергийния сектор. В Лондон FTSE 100 е надолу с 1,29% до 6 379,55 пункта. Германският DAX отстъпва със 117 пункта, или с 1,18%, до 9 745,58 пункта. Френският САС 40 изтрива 1,21% от стойността си до 4 174,62 пункта. Испанският IBEX 35 записва спад от 1,11% до 10 315,70 пункта.
В Гърция водещият индекс ASE, който заличи близо 20% от стойността си през седмицата, в първите часове на петъчната сесия се покачва с 1,08% до 836,89 пункта.
Вчера банките на Стария континент се възползваха отново от по-евтините кредити на ЕЦБ, но размерът на заетите средства се оказва разочароващ спрямо предварителните очаквания. Пазарните участници отново се питат дали и кога банката ще стартира програма за количествени улеснения.
Смесените икономически данни от Китай също диктуват инвеститорското настроение. През ноември индустриалното производство в азиатската страна остана под очакванията. Данните за продажбите на дребно са малко над прогнозните, но цялата картина буди въпросителни за глобалния растеж.
Акциите на добивните компании в Европа, които имат големи експозиции към Китай, поевтиняват рязко с 1,4% на старта на петъчната търговия.
Цената на петрола също продължи да пада на фона на опасенията за свръхпредлагането и по-бавния световен растеж. Вчера цената на американския петрол спадна под 60 долара за барел за пръв път от юли 2009 г. насам, а брентът се озова на 5,5-годишно дъно.
Към момента фючърсите върху суровия петрол поевтиняват с 1,25% до 59,20 долара, а тези върху брента – с 0,88 на сто до 63,12 долара за барел.
На сериозни разпродажби са подложени акциите на Premier Oil, Tullow Oil, BP, Shell и Total.
* Информацията е актуална към 12 часа българско време.


Езиковата мрежа на мозъка е по-голяма, отколкото се смяташе, откриха учени
ЦИК: Машините, на които ще гласуваме през октомври, са с изтекла гаранция
Портних: Дори картинките не са на Коцев. Ние му ги оставихме. Той просто ги наследи.
Златен медал: Стилияна Николова е световна шампионка на бухалки
На 28 юли 2061 човечеството ще види Халеевата комета
Образованието в ерата на изкуствения интелект: Учителят вече има нова роля
Как трябва да изглеждат централните банки на 21 век?
Великобритания трябва да се адаптира към горските пожари, те няма да изчезнат
Светът трябва да има думата относно Ормузкия проток
Икономическата разлика между Америка и Европа опира до толерантността към риска
13-те най-интересни класики от супертърга в Пебъл Бийч
Автомобилната жабка е създадена за нещо, което вече почти никой не ползва
Ason Martin направи най-мощния автомобил в света с преден двигател
Пространство, разход на гориво и цена: кой компактен SUV предлага най-много?
Скрита функция на подглавниците спасява човешки живот
Украински войници лекуват стреса със сесии с шамани и аяхуаска
Билки и подправки с диуретичен ефект
Преди 25 години се появяват първите поддръжници на "Кръв и чест" в България
Йотова похвали ансамбъла ни по художествената гимнастика
Възрастна двойка загина в пожар в Гърция