Френският орган за защита на конкуренцията наложи глоби в размер на 951 млн. евро (1,2 млрд. долара) на някои от най-големите производители на потребителски стоки в света. Според ведомството те са фиксирали и уговаряли цените си в супермаркетите в периода между 2003 и 2006 г., съобщи Ройтерс.
Сред глобените компании са Colgate-Palmolive, Henkel, Unilever, Procter & Gamble, Reckitt Benckiser, Sara Lee, SC Johnson и Bolton Solitaire, на които е наложена глоба от 345,2 млн. евро заради фиксиране на цени на почистващи препарати.
С още 605,9 млн. евро са глобени Colgate, Henkel, Unilever, P&G, Reckitt, Sara Lee, Laboratoires Vendôme, Gillette, L'Oreal, Beiersdorf и Vania заради продуктите им за лични хигиена.
„Двете санкции са сред най-тежките, налагани до днес от комисията по конкуренцията", съобщи регулаторът, цитиран от Ройтерс. Компаниите са държали цените "изкуствено високи", което е навредило на клиентите и е "нанесло щети на икономиката", твърди още комисията. Повечето фирми са получили по две глоби, като сред засегнатите продукти са популярни марки като перилният препарат Vanish, сапуните Palmolive, шампоаните Head and Shoulders и Elseve, както и пастата за зъби Colgate.
Ръководители на фирмите са се срещали „често и тайно“ на различни места, като ресторанти, и са водели телефонни разговори, за да координират помежду си увеличенията на цените, твърди регулаторът.
Най-голямата фирма за козметика в света L'Oreal ще плати и най-голямата глоба в размер на 189,5 млн. евро. Втората по размер глоба от 172,5 млн. евро е наложена на британската Uniliver. И двете компании вече обявиха, че ще обжалват решението на френския регулатор.
Това не е първата сериозна глоба за някои от производителите. Преди три години Европейската комисия реши да наложи глоба от общо 315 млн. евро на трите водещи производителя на перилни препарати - Procter & Gamble, Unilever и Henkel. Трите компании са договаряли цените на перилните препарати в продължение на поне три години - от януари 2002 до март 2005 г. Уговарянето на цените е ставало в осем страни от общността – Белгия, Франция, Германия, Гърция, Италия, Холандия, Португалия и Испания и е касаело праховете с марките „Льо Ша е Мир“ на Henkel, „Омо“ и „Скип“ на Unilever и „Ариел“ и „Бонукс“ на Procter & Gamble.


Над 94% от левовете вече са обменени в евро
Задържаха 29-годишен във Варна заради кражба на алкохол
Блъснаха пешеходка във варненско село
Спипаха шофьор на камион във Варненско с 2,59 промила
Международният фестивал за улични изкуства 6Fest с първо издание във Варна
Kpler: Структурата на разходите е повече от въпроса за Иран и Оман
Kpler: Контрол над износа на бензин от САЩ е трудно приложим
Златото поевтинява трети ден на фона на очаквания за лихвите в САЩ
Абу Даби предлага ново ценообразуване за офшорния петрол
Goldman смята, че разходите на хиперскейлърите тласкат акциите в Европа
През 2026 все още се правят коли с 6-цилиндров мотор с карбуратор и 500 к.с.
Гражданска отговорност – пълно ръководство за шофьора, който цени пътната безопасност
Никога не паркирайте колата си под това дърво през лятото
Ferrari и BMW преминават към по-евтини кабели
Кризата във Volkswagen изхвърля на улицата 670 инженери в София
Издирваното момиче от Варна може да е отвлечено от пастрока си
“Възраждане”: Баба Алино 2.0 има и в софийския район “Връбница”
Кримка преби и заплаши с убийство свой познат и открадна колата му
В кадър: Руснаци, живеещи в България, дариха високопроходими автомобили на Украйна
преди 11 години A кога ще се случи и при нас?Май, задавам отговор.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар