IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Световната банка повиши рязко прогнозата си за растежа на българската икономика

Според нов доклад икономиката на страната се подобрява, макар да остават предизвикателства около конвергенцията с ЕС и демографските промени

12:48 | 19.10.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Световната банка рязко повиши прогнозата си за ръста на икономиката на България през 2017 г. до 3,8% в последния си доклад за икономиките на Европа и Централна Азия, публикуван в четвъртък. За сравнение, в предишния доклад от май оценката бе за ръст на брутния вътрешен продукт от 3,0%, като възходящата актуализация се дължи на стабилното вътрешно търсене.

За 2018 г. Световната банка очаква растежът да се ускори леко до 3,9%, като тенденцията ще продължи и през следващата година, когато разширяването на икономиката ще достигне 4%.

Според доклада потреблението на домакинствата ще продължи да расте на фона на подобренията на пазара на труда и кредитните условия. Инвестициите също се очаква да останат силни както през втората половина на годината, така и в средносрочен план. Ръстът на износа през 2018 г. ще продължи да е стабилен, макар че се очаква известно забавяне в съответствие с очакваната по-слаба икономическа активност в еврозоната в сравнение с 2017 г.

Световната банка очаква намаляването на бедността в страната да продължи със скромен темп в краткосрочен план. Продължаващото по-добро представяне на заетостта и заплащането, както и планираното увеличение на пенсиите би трябвало да подкрепят реалния доход и още повече да намалят бедността, се казва в доклада. Прогнозите са нивото на бедността да спадне до 7,6% през 2017 г., 7,1% през 2018 г. и 6,7% през 2019 г. Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 09:11 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още