IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България не се отказва да търси инвеститори от Китай за нова ядрена мощност

Предстоят още преговори с потенциални инвеститори и с американската Westinghouse относно бъдеща ядрена мощност у нас

13:25 | 22.03.16 г.
България не се отказва да търси инвеститори от Китай за нова ядрена мощност

Зам.-министърът на енергетиката Николай Николов е бил на посещение в Китай миналата седмица заедно с експерти от АЕЦ „Козлодуй“ с цел да проверят как работи технологията на Westinghouse там, съобщи енергийният министър Теменужка Петкова пред журналисти.

"Много е рано да се говори за окончателни новини", каза Петкова и допълни, че предстоят още преговори с потенциални инвеститори и с американската компания относно бъдеща ядрена мощност у нас.

Рано или късно цялата произведена електроенергия ще бъде търгувана на енергийната борса, коментира още министърът. Това е записано в предварителния доклад на Световната банка по модела за либерализацията на енергийния пазар. Тя допълни, че този процес ще се случва плавно, обаче отказа да коментира дали производителите ще бъдат задължени да излязат на борсата преди окончателния доклад на Световната банка.

Петкова каза още, че експертите от институцията не са финализирали финансовия модел на либерализацията и все още не е ясно каква ще трябва да бъде сумата за компенсиране на Националната електрическа компания във връзка със задълженията й да изкупува електроенергия по дългосрочните договори. В първите анализи от банката обаче са дали много висока оценка на Фонда за енергийна сигурност, създаден с промени в Закона за енергетиката през миналото лято, и вероятността той да бъде посочен за компенсаторен механизъм за енергийната система е много голяма.

Във фонда от август до края на 2015 г. са генерирани 183 млн. лева от 5% от приходите от продажба на електроенергия и приходите от продажбите на въглеродни емисии. От началото на 2016 г. до средата на март приходите във фонда са вече над 60 млн. лева, уточни още Петкова.

Енергийният министър очаква и подкрепа от Световната банка за определяне на енергийно уязвимите потребители. Това ще бъдат не само финансово затруднени домакинства, чийто брой варира спрямо различните методики, но около 30% от населението може да се определи като енергийно бедно. Като уязвими ще бъдат определени и потребители, чието съществуване зависи от непрекъснатост на доставките - например на животоспасяваща апаратура, каза още Петкова.

Един от вариантите, който се обсъжда за подкрепа на такива потребители, е въвеждането на социална тарифа, по която ще бъдат осигурявани количества, определяни като най-необходимите за домакинството. Тази тарифа ще бъде единствено за енергийно бедните и уязвими потребители.

Работи се и за социални мерки, сред които разсрочено плащане и забрана за прекъсване на доставките, повишаване на енергийната ефективност, която е дългосрочна мярка за решаване на проблема, каза още Теменужка Петкова.

Очакванията на енергийния министър са между 10 и 15 април да бъдат финализирани и преговорите за отпускането на банков заем за БЕХ, с който да бъдат покрити задълженията на Националната енергийна компания (НЕК) към двете т. нар. "американски" централи в Маришкия басейн - ТЕЦ AES Марица Изток 1 и ТЕЦ КонтурГлобал Марица Изток 3. Петкова призна, че сме "притиснати във времето", но е много важно да бъдат договорени най-добрите условия за българската държава.

Енергийният холдинг преговаря за мостови заем в размер на до 650 млн. евро, който ще бъде покрит с бъдеща емисия облигации. С тези средства трябва да бъде осигурена ликвидност в енергийната система у нас.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:44 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още