„Южен поток“ е изцяло политически проект, който зависи от политическото развитие в региона и по света. Този коментар направи енергийният експерт Димитър Иванов пред телевизия Bulgaria on Air. За него газопроводът е трябвало да създаде политически коридор на влияние на Русия в нашия регион.
Идеята да се заобиколи Украйна се зароди в Русия заради недоверието към страната след т.нар. „Оранжева революция“ преди 10 години. „Трябваше от север да се заобиколи към Германия, като най-голям консуматор на газ в Европа, и от юг – през „Южен поток“ в посока Централна Европа и Италия, обясни експертът.
Развитието в последната година – военни действия, санкции и остро недоверие между Русия и Запада, трябва да ни наведе на мисълта, че заобикалянето на Украйна няма да бъде приветствано от Запада, уточни Иванов.
Иванов припомни, че Русия има договор за транзит на природен газ за Европа през Украйна до 2017 година. Това означава, че дотогава трябва да бъдат готови алтернативни трасета, ако иска да заобиколи Киев, но от друга страна Русия няма достатъчно финансови средства, за да ги реализира толкова бързо.
България трябва да се бори да продължат българските доставки през Украйна, препоръча още експертът. „Украйна иска точно това – нейните газопроводи да минат под протекцията на западни компании, които да гарантират технологичното им състояние и инвестиции“, каза той и допълни, че при това положение, ако Русия иска да продава газ в Европа, да доставя до украинско-руската граница.
„Ние ще си плащаме транзита на Украйна, на Румъния“, коментира още той.
За него този вариант е най-реален през следващите няколко години, но ще изисква огромно политическо усилие. Идеята за експлоатация на находища в Черно море също е добра, но реализацията й ще отнеме поне 6-7 години, смята още експертът.
„Има много алтернативи на руския газ, включително и собствен добив", категоричен беше Димитър Иванов. Той посочи, че европейската политика е свързване на страните с интерконектори, които да не действат само в кризисна ситуация и „Вертикален коридор“ например е един от тях. Експертът допълни, че цената на газа при това положение няма да е по-висока и посочи за пример цената на втечнения газ през лятото, която е достигнала до 250 долара за хиляда куб. метра.
„Ние купувахме в това време почти двойно по-скъпо от Русия“, заяви още той.
Новите алтернативи ще доведат до намаление на цената на руския газ, обясни още той.
Интервюто на Димитър Иванов можете да видите във видеото
Още новини можете да откриете на сайта на телевизия Bulgaria on Air


Черно море и Локомотив (Горна Оряховица) завършиха 0:0
„Прогресивна България“ не увеличи обезщетението за майки, които искат да се върнат по-рано на работа
Във Варна затягат мерките срещу пожарите през лятото
Родители протестираха във Варна
Освободиха Кристиан Димитров след повече от 10 години начело на спорта във Варна
Стартъп с българско ДНК помага на хората да защитят цифровите си активи
Английски мебелен бранд влиза в ерата, в която ботове купуват дивани
Тайланд сменя туристическия модел - по-малко хора, повече разходи
Френските елити се изправят пред свой собствен „момент на Мамдани“
Nike се нуждае от нещо повече от отстъпки, за да си върне позициите в Китай
Lamborghini представи най-мощния SUV в историята си
Toyota влиза в бизнеса с летящи коли
Audi A4 получава нова платформа и физически бутони
Какво представляват аеродинамичните завеси в автомобила
BMW M4 CSL се превърна в суперкола с 922 коня
Има ли връзки между престъпния свят и президента на Сърбия Вучич?
Защо аншоата се превръща в глобален проблем
16-годишен се самоуби от вина, след като уби най-добрия си приятел без да иска
Откриха нов вид отровен паяк в Португалия: Опасен ли е за хората?
Катедралата в Кьолн събира от днес входна такса от 12 евро
преди 11 години Я му кажете на тоя Димитър Иванов на тоя дебелосерец да си покаже комунистическият билет сега вече обаче станал американец тръгнал да лъже народа тоя *** дето сигурно е завършил марксизъм и ленинизъм в Москва отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Читокръвет шуменски *** си ! Марш в томбул-джамия да си миеш *** рязана мущук отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Само като прочетох че си от шумен и разбрах че си *** фес. Аиде вземаи си ибрика и бегаи в в оная глямата джамия на цетъра на шумен да опанеш килимчето заптие отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Я остави енергетиката на експертите и вземи публикувай някоя рецепта на руски пелмени с водка и нефт от Лукойл.Познавам не малко такива като теб. Заслужаваш си участта да знаеш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Тоя Димитър Иванов е по скоро американски експерт а не енергиен експерт.По добре когато човек каже нещо да го мотивира а не пише необосновани глупости или може би е подкрепен от някой американски 100 доларови банкноти за да бълва нечувани до сега глупости. Ех господин Иванов ако можех да те срещна да те чуя как пелтечеш еврогеиски *** отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Значи Русия не иска да продава газ на границата на ЕС а иска да продължи това, което прави вече 69 години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Елементарно! Всеки може да влезне в сайта на лондонската борса и сам да се увери колко е спотовите цена на втечненият газ. Проблемът е , че Брюксел под влияние на външния си куратор сам се насади на пачи яйца и сега вади вода от девет дерета за да докаже че не го е заболяло много че единствената в обозримо бъдеще алтернатива на руския природен газ е от 1.5 до два пъти по скъпа! Това са фактите! отговор Сигнализирай за неуместен коментар