IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Преглед на печата за 24 януари

07:40 | 24.01.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay.com</em></p>

Снимка: Pixabay.com

Летище Варна предлага регионален фонд за развитие на въздушните връзки
в. Капитал Daily

Дружеството "Фрапорт туин стар еърпорт мениджмънт", концесионер на двете морски летища в Бургас и Варна, е предложило да бъде учреден регионален фонд за развитие на въздушните връзки от и до летище Варна по подобие на този, който преди време функционираше в Пловдив. Целта му е да удължи летния сезон и да осигури туристически поток в региона и извън сезона. Това се разбира от писмо, изпратено до кмета на Варна Иван Портних и председателя на общинския съвет в града Тодор Балабанов.

Предложението предстои да бъде разгледано на предстоящата първа за годината сесия на общинския съвет във Варна. В него е записано, че финансирането за фонда може да се случи, като за тази цел бъде отделен част от туристическия данък, събиран в трите общини в региона - Варна, Балчик и Каварна.

Планът на Kronospan: Завод за 300 млн. лв. и фабрики за мебели
в. Капитал Daily

Австрийският производител на дървесни плоскости Kronospan вече е започнал инвестиционния си план за ново производство във Велико Търново за 300 млн. лв., като проектът е разширен и със изграждане на зона за готови фабрики за мебелни производители. В клъстера в готови халета ще бъдат поканени клиенти на завода за ПДЧ продукти на "Кроношпан България". Този модел вече е приложен от австрийския собственик в Полша и първите дошли инвеститори са намалили значително логистичните си разходи.

Kronospan работи в България от 20 години, когато закупи бившия мебелен комбинат в Бургас. През 2007 г. дружеството откри втори завод във Велико Търново, като закупи цех за плочести материали от "Дървообработване-ВТ". От 2009 г. има и логистичен център в София. Компанията има 179 млн. лв. приходи за 2015 г., а заетите са около 400 души.

София прави опит да организира велосипедния транспорт
в. Капитал Daily

София прави пореден опит да организира придвижването с велосипед в града, като в четвъртък Столичният общински съвет трябва да гласува Програма за развитие на велосипедния транспорт между 2016 и 2019 г. На теория документът трябва да помогне София да се превърне в "зелен град", където колелата са "интегрална част от системата на обществения транспорт". На практика обаче много граждани и организации критикуваха програмата заради липсата на конкретна информация, ясни стъпки и какъвто и да е контрол на качеството или измеримост на успеха й. Освен това програмата няма финансова рамка за изпълнението.

Конкретните цели на Столичната община за велотранспорта до 2019 г. включват построяването на едва още няколко километра велоалеи, става ясно от документа. Планирани са 600 метра велотрасе между "Руски паметник" и пл. "Възраждане", 1.2 км по бул. "Цар Борис III" в квартал "Княжево", 1.8 км в жк "Обеля" и връзка на "Люлин" с центъра през едноименния тунел.

"Безплатното" саниране излиза над 17 хил. лв. на апартамент
в. Сега

Санирането по "безплатната" програма на правителството на ГЕРБ всъщност е "златно", защото струва на българските данъкоплатци средно над 17 хил. лв. на един апартамент. Това става ясно от изчисленията в доклада на регионалния министър Лиляна Павлова, с който бе предложено правителството в оставка да гласува промени в постановлението по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради.

В петък Министерският съвет пусна за обществено обсъждане и самите промени в постановлението. През миналата седмица ресурсът на програмата бе увеличен от 1 на 2 млрд. лв., гласувани безпроблемно и без обсъждане от парламента.

И купуването на стаж поскъпна
в. Сега

От тази година купуването на стаж за пенсия струва по-скъпо заради увеличението на осигурителната вноска за пенсия с един пункт на 18.8% и на минималния осигурителен доход на самоосигуряващите на 460 лв. Така от 1 януари, ако човек иска да си купи един месец стаж, ще трябва да плати 86.48 лв. Миналата година един месец осигуряване струваше 74.76 лв.

Според последната средносрочна бюджетна прогноза през следващите две години не се предвижда увеличаване на минималната заплата или доходите за самоосигуряващите се, но пък и догодина вноската за пенсия ще се увеличи с още един пункт - на 19.9%, което означава, че и догодина ще има поскъпване. Затова и експертите винаги съветват хората да си напазаруват стажа по-рано, тъй като с годините се увеличава минималният осигурителен доход, а с това и цената му.

Ръстът на новооткрити болници се укроти
в. Сега

И през 2016 г. се запазва тенденцията броят на новооткритите болници да не е голям. През миналата година са издадени общо 6 разрешения за дейност на нови лечебни заведения, сочи справка на здравното министерство, което издава лицензите. За сравнение през 2015 г. новите болници бяха 4, но през 2014 г. те бяха 14.

4 от новите лечебни заведения са диализни центрове - "Ел Масри" в Бургас, "РУРИКОМ" в Русе, "Диализен център - Перник" в Перник и "Санимед - Диализен център Монтана" в Монтана. Другите 2 разрешения са на болница за продължително лечение и рехабилитация "Минерални бани - Полски Тръмбеш" и на единствената многопрофилна болница с лиценз през 2016 г. - "Сърце и Мозък" в Плевен.

По-строги правила за билките за пушене
в. Стандарт

Производителите и вносителите на изделия за пушене, различни от тютюневите изделия, ще трябва да представят в Министерството на икономиката списък на всички съставки и техните количества, използвани при производството им, както и декларация, че изделието за пушене не съдържа вещества, които могат да бъдат класифицирани като наркотични. Това гласят промени в Правилника за прилагане на Закона за тютюна, които са пуснати за обществено обсъждане.

НАП: Еднаква наказателна лихва за граждани и фирми
в. Стандарт

Няма никакво правно основание гражданите и фирмите да се делят и да плащат различна наказателна лихва за просрочие на задълженията си. Кова коментираха за "Стандарт" от Националната агенция за приходи по повод предложението на депутати от Реформаторския блок да бъде намалена наказателната лихва.

В момента законната лихва за забавени плащания между граждани и фирми, както и на задължения към държавата е 10% плюс основния лихвен процент на БНБ, който сега е 0%. Предложението на депутатите е наказателната лихва за фирми да стане 8% плюс основния лихвен процент (ОЛП), а за граждани - 4% плюс ОЛП. Очаква се промените да бъдат вкарани за гласуване на второ четене в парламента още тази седмица, в последните дни преди това Народно събрание да бъде разпуснато.

МВР и ДАНС оборудват спешните центрове с камери
в. Монитор

МВР и ДАНС ще оборудват всички спешни центрове в страната с камери. Приоритетни ще са тези, които са определени като конфликтни точки, а именно кабинетите, където преобладават инциденти с лекари, на които е посягано от пациенти. Идеята е заложена в „План за изпълнение на приоритетите и постигане на целите на Националния съвет по превенция на престъпността за периода 2016 - 2018 година“. Целта е да се ограничат нападенията над медицинските лица, както и кражбата на имущество от кабинетите.

Павлова възложи оглед на състоянието на пътната настилка в страната
в. 24 часа

Министърът на регионалното развитие и благоустройството в оставка Лиляна Павлова разпореди на председателя на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" /АПИ/ Дончо Атанасов да се предприемат незабавни действия по оглед на състоянието на пътната настилка от републиканската пътна мрежа. Това съобщиха от МРРБ, цитирани от БТА. След продължителното застудяване и обилни снеговалежи има много сигнали на граждани за новопоявили се неравности по стари участъци от пътната мрежа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:09 | 28.08.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още