IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Разработват се 12 нови дестинации за винен и кулинарен туризъм

Те са включени в проекта "Сподели България"

12:34 | 23.10.17 г.
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

Дванадесет нови дестинации за винен и кулинарен туризъм включва проектът "Сподели България".

Проектът, който е съвместна инициатива на Министерството на туризма и Министерството на земеделието, беше представен днес от ресорните министри Николина Ангелкова и Румен Порожанов, съобщи БТА.

Проектът включва разработване и популяризиране на 12 нови туристически дестинации за винен и кулинарен туризъм в България. Той обединява усилията на 50 общини и обхваща 100 туристически обекта.

Министър Порожанов пожела тези дестинации "от броя на месеците да достигнат до дните на месеца".

Винените и културните дестинации са важни не само за туризма, но и за българските производители. Те ще дадат възможност на уникалните български вина да достигнат до повече потребители, включително чужденци. Земеделският министър подчерта още, че България е на осмо място в Европа по защитени продукти.

На презантацията присъстваха представители на туристическия и земеделския бизнес, на общините, които се очаква да участват активно в дискусия за довършване на проекта.

Неговите инициатори се надяват той да достигне реализацията си през 2018 г. Така изработената концепция ще допринесе за утвърждаване на България като дестинация за четири сезона.   

Винено-кулинарните дестинации са 12, като бройката не е самоцелна - те са толкова, колкото са месеците в годината, посочи министърът на туризма Николина Ангелкова, цитирана от пресцентъра на Министерството на туризма. Тя коментира още, че е важно виното и кулинарията да бъдат включени в туристическия продукт на страната, защото са част от цялостното преживяване на туристите.

Следващият етап на проекта ще е обсъждането на дестинациите с бранша.

Предвижда се окончателните винено-кулинарни дестинации да бъдат обявени в средата на 2018. След това те ще бъдат дигитализирани и качени на сайта на ведомството.

Инициативата „Сподели България“ може да бъде в помощ на развитието и популяризирането на така наречения бавен (слоу) туризъм, каза Ангелкова. И поясни, че неговата концепция е свързана именно със запазване на традициите и културата, като се набляга на местната храна и на регионалните обичаи. По думите й те биха помогнали на туристите да се информират за характерните вина и храни в дадените райони.

„Давайки възможност на общините да популяризират новите винено-кулинарни дестинации, очакваме повече туристи да се насочат и към вътрешността на страната. Това ще допринесе за утвърждаване на България като дестинация за четири сезона и ще окаже положително влияние върху развитието на редица общини не само за туризма им, но и за икономиката на страната“, коментира министърът.

За първите осем месеца на 2017 г. общият брой посещения на чуждестранни туристи в България е над 6,5 млн., като ръстът спрямо периода януари-август 2016 г. е близо 8%.

В активния летен сезон общият брой на чуждестранните посещения е повече от 4,3 млн., като се отбелязва нарастване от 5,6% в сравнение със съответния период година по-рано.

Прогнозата на министерството е за периода юни-септември тази година общият брой чуждестранни туристи да достигне до около 5,3 млн., което ще е увеличение от близо 6% спрямо същите месеци на миналата година, съобщи още Ангелкова.

С още по-сериозни темпове се увеличават постъпленията от международен туризъм, показва информацията на БНБ, каза министърът.

Според нея в периода януари–август приходите от международен туризъм са 5,2 млрд. лв. Това е ръст от близо 10% спрямо същия период на миналата година. Само за летните месеци от юни до август постъпленията са над 3,7 млрд. лв. И тук се отбелязва нарастване от 8 на сто в сравнение със същите месеци година по-рано.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:13 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още