IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

След 25 години новата учебна година започва с нов училищен закон

66 611 са първокласниците днес. Заради демографската криза се закриват 27 училища

10:01 | 15.09.16 г.
<p>
	<span style="color: rgb(94, 94, 94); font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 17px; text-align: center;">Учебната година в Монтана е открита. <em>Снимка: БТА&nbsp;</em></span></p>

Учебната година в Монтана е открита. Снимка: БТА 

За първи път след 25 години новата учебна година започва с нов закон - със Закона за предучилищното и училищното образование, който влезе в сила на 1 август тази година. Към новия закон има и 19 държавни образователни стандарта, но не всички от тях влизат в сила от новата учебна година, информира БТА.

Предишният образователен закон - Законът за народната просвета, е обнародван в "Държавен вестник" на 18 октомври 1991 г. и оттогава по него бяха направени много „кръпки".

Ето как започва новата учебна година:

66 611 са първокласниците днес. През миналата година те бяха 67 503, по данни на Министерството на образованието и науката.

По прогнозни данни на регионалните управления по образованието броят на учениците от първи до 12-и клас през новата 2016/2017 учебна година ще е 719 405. През миналата година в дневна форма на обучение са били включени 718 370 ученици.

Поради демографската криза през новата учебна година се закриват 27 училища. Най-много са основните училища - 12, следвани от началните и от професионалните гимназии.

Около 90 хил. са учителите в страната през новата учебна година, като това са преподаватели в средни, основни и в частни училища.

На днешния 15 септември 2 450 училища в цялата страна отвориха врати за ученици и учители.

Нов е графикът за учебното време

Учебната 2016/2017 година започва с нови наредби, с нов учебен план и с нови програми за учениците в първи и пети клас, с промени в оценяването на учениците, които сега ще са в първи и в пети клас, и в графика на учебното време.
Според новия график учениците от първи до четвърти клас ще учат до 31 май 2017 г. Досега първокласниците учеха до 24 май.

През новата учебна година четвъртокласниците ще завършват с национално външно оценяване по четири предмета, като математиката е възможен вариант за вход за гимназиите с профил математика и/или природни науки.

В седми клас обучението е до 15 юни 2017 г. и ще завършва вече с три национални външни оценявания - по български език и литература, по математика и по чужд език.

Оценяването от изпитите в седми клас ще е с точки и всеки ученик ще намери своето място в различен тип гимназия - профилирана или професионална. За кандидатстването ще се използват и оценки от удостоверението за завършен седми клас, приравнени към точки.

Държавните зрелостни изпити в 12-ти клас ще са на модули и ще се състоят на 19 и 22 май 2017 г. На тези дати ще се състои и националното външно оценяване по български и литература, и по математика в седми клас.

Новият учебен план е само за първи и пети клас

Новият учебен план през учебната 2016/2017 година влиза само за първи и за пети клас и обучението е по нови учебни програми. Постепенно - до 2020 г., ще влизат следващите учебни планове.

В първи и в пети клас през учебната 2016/2017 година ще се учи по действащите до момента учебници. Нов учебник ще има само по предмета "История и цивилизации" за пети клас, тъй като по този предмет са най-големите промени в учебната програма и учениците ще изучават Античност.

По другите предмети за първи и за пети клас ще се учи по старите учебници, след като имаше забавяне на процедурата за изготвянето на новите учебници от предишния ръководен екип на МОН. Заповедта за тях на бившия министър Тодор

Танев беше обжалвана във ВАС от издатели заради кратките срокове за създаването, одобряването и отпечатването на новите учебници.

Вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева заяви, че няма място за притеснения и спекулации относно промяната в начина на изучаване на азбуката от първокласниците.

До четвърти клас учениците няма да повтарят

Наредбата за оценяване на резултатите от обучението на учениците влиза само за учениците, които през учебната 2016/2017 година ще бъдат в първи и в пети клас. В първи клас оценяването е с качествени оценки и завършва с една обобщена качествена оценка. За пети клас се предвижда броят на текущите оценки да зависи от броя на часовете по определен предмет. Например, ако предметът се изучава два часа седмично, ученикът не може да има по-малко от две текущи оценки по този предмет през срока.

Няма промяна в оценяването за втори и трети клас - учениците ще имат текущи оценки с количествен и качествен показател и ще се формира годишна оценка. В четвърти клас ще има оценки с количествен и качествен показател. До четвърти клас учениците няма да повтарят.

От пети до 12-ти клас оценяването ще е с количествен и качествен показател, например "отличен 6". Класни работи ще се правят по български език и литература, по математика и по чужд език.

За учениците от начален етап, които не са усвоили знанията, се предвижда задължителна допълнителна лятна работа.

Повтаряне след пети клас ще има при оценка "слаб 2".

Педагогическите съвети в училищата ще решават как да санкционират ученици, които имат над 15 отсъствия по неуважителни причини.

Учениците ще могат да отсъстват по уважителни причини до 10 дни - до три дни в една година с разрешение на директора, и до седем дни в една учебна година с разрешение на директора, но след решение на Педагогическия съвет.

Директорите могат да дават тези до три дни на учениците при необходимост - при грипна епидемия, природни бедствия или при авария в училището.

Ваканциите са есенна, коледна, междусрочна, пролетна и лятна.

Влизат в сила и нови наредби за училищното образование

През новата учебна година влиза в сила и новата Наредба за организацията на дейностите в училищното образование.

Според нея педагогическият съвет трябва да организира заседание, на което да има избор на учебните планове за всяка паралелка в първи и пети клас, и да се създаде организация за целодневно обучение на учениците от първи до седми клас.

Съветът приема учебните планове и за тези класове, които постъпват в първия от степента и се обучават по старите учебни планове - това са осми клас - с прием след седми клас в профилирани и професионални паралелки, девети клас - с прием след основно образование в профилирани, непрофилирани и професионални паралелки.

Педагогическият съвет на приемащото училище (при прием на ученици след завършен седми клас) избира и двата учебни предмета, които ще са балообразуващи. Оценките по тези предмети ще се преобразуват в точки и ще се прибавят към точките от националните външни оценявания по български език и литература, и по математика, за да се образува балът на седмокласниците.

От 2016/2017 година започва и създаването на професионално портфолио от всеки учител. В портфолиото ще се отразява образователната и квалификационна степен, професионалната квалификация, допълнителната специализация, постиженията и успехите на учениците и личните успехи. Започва и задължителната вътрешноучилищна и извънучилищна квалификация.

От тази учебна година влиза и обучението по гражданското, здравното, екологичното, интеркултурното образование с всички изписани в наредбата теми за часа на класа.

Всяко училище трябва да си разработи и свой етичен кодекс. Класният ръководител ще изготвя план за часа на класа с темите, съответстващи на възрастта и подготовката на учениците.

За първи път започват и процедурите за създаването на иновативни училища или на иновативни паралелки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:55 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още