Конгломератът на Уорън Бъфет Berkshire Hathaway Inc обяви в петък, че печалбата за първото тримесечие е намаляла с 58% спрямо година по-рано заради застрахователни загуби, свързани с големите природни бедствия в Япония, Нова Зеландия и Австралия, съобщи AP
Резкият спад отговоря на предварителните резултати, очертани от Бъфет на годишната среща с акционерите миналата събота.
Нетната печалба на Berkshire за тримесечието до края на март възлиза на 1,5 млрд. долара, или 917 долара на акция клас А. Година по-рано тя беше 3,6 млрд., или 2272 долара на акция.
Приходите се повишават до 33,7 млрд. долара спрямо 32 млрд. преди година.
Най-голям проблем за резултатите през тримесечието са застрахователни загуби на стойност 1,7 млрд. долара, свързани със земетресението и цунамито в Япония на 11 март, земетресението в Нова Зеландия на 22 февруари и наводненията в Австралия.
„Това вероятно беше второто най-тежко тримесечие за застрахователната индустрия по отношение на бедствия по целия свят”, заяви Бъфет пред акционерите.
Въпреки загубите застрохователния бизнес на конгломерата е допринесъл 131 млн. долара към нетната печалба на Berkshire за тримесечието, което е значително по-малко от 1,2 млрд. долара година по-рано.
Berkshire притежава около 80 дъщерни дружества, сред които компании от текстилния, мебелния и бижутерския сектор. Застрахователният бизнес и компаниите за комунални услуги обикновено формират над половината от нетната печалба на компанията. Berkshire има също големи инвестиции в компании като Coca-Cola Co. и Wells Fargo & Co.
Резултатите на конгломерата са подкрепени от силното представяне на железопътната компания Burlington Northern Santa Fe, която придоби преди година. Ж.п. сегментът е допринесъл 607 млн. долара към нетната печалба спрямо 282 млн. година по-рано, въпреки че резултатите за миналогодишния период не включват цялото тримесечие.
Производството, търговията на дребно и услугите са генерирали печалба от 558 млн. долара, повече от 477 млн. долара година по-рано.
Компаниите за комунални услуги и тези от енергийния сектор, сред които е MidAmerican Energy, са добавили 301 млн. долара към нетната печалба на Berkshire спрямо 223 млн. долара преди година.
В тримесечния отчет обаче не се споменава Дейвид Сокол, бившият мениджър на Berkshire, спряган за наследник на Бъфет, чиято внезапна оставка в края на тримесечието създаде скандал и предизвика проверка от щатската Комисия за ценни книжа и борсови операции.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове
ЕС има тайвански проблем на стойност 2 трилиона долара
Храненето, което помага да отслабнете здравословно
По-голям от "Арли Бърк" : Северна Корея обявява програма за 10 000-тонни разрушители