Парите да следват учениците и студентите, без оглед на собствеността на учебните заведения. Това е едно от предложенията на Българската стопанска камара (БСК) за реформа в образователната система.
Според стопанската камара финансовите потоци трябва да се насочват към държавни и частни учебни заведения, които обучават ученици и студенти в определени специалности, от които бизнесът има нужда сега и в близко бъдеще.
„Идентифицирането на тези нужди и извеждането им като основен критерий за финансиране на обучението ще е предпоставка за преодоляване на задълбочаващото се несъответствие между конкретните нужди на стопанството от професионалисти и съществуващата квалификационна структура на висшето образование“, пише в становището на БСК.
Организацията за пореден път предупреждава, че ключов проблем за българската икономика е намалението на квалифицираните кадри и специалистите. „Значителна е заплахата за промишлеността в страната, най-вече в техническата област, особено по отношение на научноизследователската дейност и иновациите, където съществува сериозен недостиг на инженери и други висококвалифицирани специалисти“, коментират от БСК.
Като пример за сектор, в който вече се чувства недостигът на кадри, БСК посочва здравеопазването. Ниската степен на усвояване на инвестиции и на финансови средства от Европейския съюз също се обяснява с липсата на квалифицирани специалисти.
От БСК предлагат да се регламентират данъчни и друг вид стимули за бизнеса, така че фирмите да бъдат въвлечени в процеса на допълнително финансиране на образованието.
"Държавните институции, конкретно Министерството на труда и социалната политика, Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и други ресорни министерства, е необходимо да изготвят годишни анализи за състоянието на работната сила и нуждата от квалифицирана работна ръка, в сътрудничество и съгласувани с браншовите и отрасловите работодателски и синдикални организации", предлагат още камарата. На тази база пък ще се прави заявка за необходимите на икономиката кадри за 5 години напред, както и дългосрочна прогноза – за 10-15 години.
БСК смята още, че е необходимо още да се актуализират държавните образователни стандарти според нуждите на бизнеса, както и да се съгласуват с професионалните изисквания за длъжностите в отделните браншове, които в момента са в процес на изготвяне.


Два варненски района остават без вода днес
Трима футболисти се завръщкат в групата на Черно море за дербито
Слънчево време в цялата страна днес
Огнеборците са реагирали на 101 сигнала през последното денонощие
Огромните запаси на саудитски петрол все повече зависят от един-единствен изход
"Търговията на Тръмп" се превръща в губеща стратегия на фондовия пазар
Теория на игрите, "Одисеята" и Баб ел-Мандеб
В рядък ход Казахстан призовa Путин да замрази войната в Украйна
САЩ спират ударите срещу Иран, след като хутите отвориха втори фронт във войната
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Новият Mercedes AMG GT изгоря по време на тестове
Любимите коли на Ърнест Хемингуей
Porsche и Mini отново са марките с най-доволни клиенти
Инфлацията се забавя, но услугите поскъпват
Шофьор се “похвали”, карал с над 220 км/ч по АМ "Тракия"
Тревожно: Над 80% от мантинелите у нас не отговарят на стандарти за безопасност