IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Властта на ОПЕК е подложена на изпитание от нова география на петрола

Организацията отново е изправена пред предизвикателството да остане регулатор на пазара на черно злато

14:13 | 17.07.17 г. 66
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Разтърсвана няколко пъти в миналото, Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) отново е изправена пред предизвикателството да остане регулатор на пазара на черно злато, след като американският шистов петрол, който тече изобилно, неутрализира усилията на картела да вдигне цените, коментира Мари Юклен от Франс прес.

Въпреки безпрецедентното споразумение от края на 2016 г. между членките на ОПЕК и страните извън картела, сред които бе и Русия, да намалят производството си, пазарите продължават да са под натиска на изобилното предлагане, най-вече на американски шистов петрол, както и на запасите, които пък продължават да са високи и пречат на реалното поскъпване на суровината. 

Предвидено за срок от 6 месеца, споразумението бе продължено с още девет месеца, но без реален ефект досега.

"Нещата на ОПЕК въвряха добре, когато петролът на страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) бе от Северно море и следователно производствените цени бяха около 50, 60 или 70 долара за барел, но когато конкурентът е много по-евтин, нещата вече не вървят добре", резюмира Тиери Брос, изследовател в Оксфордския институт за енергийни изследвания.

Генералният секретар на ОПЕК Мохамед Баркиндо, въпреки всичко, тази седмица защити "историческото решение", което е доказателство за способността на картела да се адаптира.

Не за първи път организацията, създадена през 1960 г., не успява да постигне целите си отведнъж. През 2008 г. картелът трябваше за четири месеца да намали три пъти производството си, за да постигне искания ефект.

В края на юли комисията за наблюдение, която следи как се спазва споразумението, трябва да се събере в Санкт Петербург.

Разбира се, това споразумение бележи "една нова даденост" с "институционализиране" на сътрудничеството между страните членки на картела и другите производители чрез комисията за наблюдение, отбелязва Бен Йерглин, вицепрезидент на IHS Markit.

Само че американският шистов петрол с големите си обеми, множеството независими производители, краткия си цикъл на развитие и възможността да намали бързо разходите си, създава нова ситуация, допълва Йерглин.

С американското производство и възхода на други производители като Бразилия или Мексико "на пазара се появяват купища опции и това оказва натиск върху ОПЕК", обяснява Сара Емерсън, президент на консултантската компания Energy Security Analysis, чиято централа е в САЩ.

Пет страни, от които нещата зависят

Производството на картела представлява едва една трета от световното предлагане спрямо над 40% преди 10 години.

Показателен за безпрецедентната ситуация е фактът, че през март ОПЕК се опита да се сближи с основните действащи лица от американските шистови компании на среща в Хюстън.

"Срещнахме се с тях и започнахме диалог", като предадохме посланието, че гарантирането на стабилността на пазара "е споделена отговорност, която се нуждае от съвместни действия", заяви Баркиндо.

И макар влиянието на институцията да залязва експертите не вярват, че позициите на производителите отслабват.

Сега в ОПЕК влизат вече 14 страни, но "в крайна сметка има пет от които нещата зависят: Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Кувейт, Иран и Ирак и те все още имат много власт, защото имат и най-ниските производствени разходи в промишлеността", обяснява Емерсън.

"Ако пожелаят, те биха могли да увеличат силно производството си и биха унищожили всички останали производители". Това обаче би намалило значително приходите им и те не го правят "от страх каква ще е реакцията на тяхното население", допълва тя.

Близкият изток продължава да бъде централен играч

Влиянието на ОПЕК не се измерва само с балансирането на изобилието в предлагането. В случай на шок с обратен знак, тоест на недостиг, причинен, например, от политически размирици, "всички ще побързат да наберат номера на телефона на саудитския министър на петрола", твърди Франсис Перен, президент на Енергийни стратегии и политики.

Саудитска Арабия продължава да бъде единствената страна, която много бързо може да увеличи, без нови инвестиции, производството си, за да се избегне скок на котировките, твърди експертът. 

Кралството продължава да има налични мощности, които да задейства в кратки срокове, но най-важното е, че то "държи едни от най-ниските производствени разходи в света", които са непостижими за американския петрол, обяснява Перен.

Така Перен противопоставя "краткосрочната визия" на пазарите на виждането на работещите в промишленост, според която "никой не твърди, че Близкият изток вече не играе важна роля в световната геополитика на петрола".

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:32 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

21
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 6 години
да, сега ми кажи как имаш гаранция че ще потекът в точната посока към единствената помпа ? .... как ги насочваш ? все пак това става на 3+ километра под земята ? .. и да разбирам ли че няма да има фракинг в този случай ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 4 rate down comment 1
khao
преди 6 години
ако ще ми дрънкате като Пламен Николов--------а ти ако ще ми дрънкаш като Иван Митов, да спирам докато е време, а ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 1
khao
преди 6 години
Единственото вярно от khao беше, че мога и просто да ви обясня---еми това е и единственото нещо дето съм ти писал до сега ... следователно 100% истина говоря :):) проста семантика, нал тъй ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 6 години
Напр.някакъв шашъв доцент си позволи да твърди, без да е чул и разбрал -също като khao---ако и на него си му ги обяснил така ... нищо чудно :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 6 години
по скоро твърди че пак е хоризонтално, но ще пробива от долу нагоре ... тоест няма да смуче от резервоара, ами ще остава да се оттича ... поне така го разбирам от неграмотното и несвързано писане ... обаче защо това е по добре още не разбирам :) кво пречи просто да се помпа в резервоара с петрол вода ... петрола като по лек отива отгоре и го смучат, и пак взимат целия.... но пак казвам, не съм сондьор и само следвам няква логика от физиката, но може да пропускам доста фактори .... имам един приятел дето завърши в МГУ-то като сондьор, ще взема да го питам него да ми обясни, че тия пенсионери дето са измислили лекарства против рак, против кризи, против оплешивяване и дето никой не ги разбира ... "щото имало конспирация" ... все остават неразбрани :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 1
khao
преди 6 години
зада лъжа първо трява да твърдя нещо :):) ... към момента предимно те питам въпроси и изказвам предположения, а ти ми обясни как се лъже с въпроси? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 1
georgi_shum
преди 6 години
То си и твърди, че е измислил:) От години. Ама никой не му я искал и те затова били *** и глупави :) Та аз затова му казах - ако те нямат това, което той има - най вероятно това, което тои има не им е интересно :) И то не щото са ***, а щото едва ли въпросния пирамидален е измислил нещо в сондирането, което хора занимаващи се с това от 100+ години не са.Развиваше няква теория тука за хоризонтално сондиране ако не се лъжа :))Е американските шистаци сондират хоризонтално от поне няколко години вече :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 1
khao
преди 6 години
ти май незнаеш какво е значението на думата постулат :) ... и така и не разбрах за какво лъжа... мо по начина ви на писане мога успешно да отгатна че сте над 65г с претенции за много умен .... но пак казах, умните хора могат да обясняват просто .Ако трябва да гадая от написаното искате да ми кажете че има достатъчно петрол, който може да с епомпи още по ефтино... това и без да съм сондьор мога и аз да го кажа :) ... но аз очаквах да сте измислили някаква мега новата технология, която само вие е знаете ... нещо като иван митев на сондирането :):) ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 4
Pyramid
преди 6 години
Лъжеш. "Никой" в случая няма. Ако жегнах вас, готованците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 2
khao
преди 6 години
мислите максимум до края на носа си----аз предимно мисля зад носа си .... хахахаха. даже като обиждаш го правиш грешно :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още