Асоциацията на директорите за връзка с инвеститорите в България (АДВИБ) стана първият български агент по издаването на LEI кодове, задължителни за публичните дружества и членовете на БФБ-София до 30 ноември 2017 г., научи Investor.bg.
С промяната на ЗППЦК през август 2017 г. (чл. 79б обнародван в ДВ, бр. 62 от 2017 г.) участниците на международните финансови пазари (борсови членове и емитенти) да разполагат с идентификационни кодове на правния субект, т.нар. LEI код (Legal Entity Identifier).
LEI е глобален стандарт - 20-знаков код, който идентифицира правните субекти, които са свързани с финансови транзакции. Въвеждането на кода за българските емитенти е необходим във връзка с влизането в сила на MiFID II/MIFIR. Повече от 435 000 юридически лица от повече от 195 страни имат издадени кодове.
Съгласно алинея 60 от преходни и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа - eмитентите на ценни книжа, които са допуснати до търговия на регулиран пазар до влизането в сила на този закон, са длъжни да подадат заявления за издаване на идентификационен код на правния субект в срок до 30 ноември 2017 г.
Справка в Legal Entity Identifier Search показва, че регистрираните до момента правни субекти от България са 142, като едва 10 % от тях са публични дружества и други емитенти на ценни книжа.
От Асоциацията на директорите за връзки с инвеститорите в България (АДВИБ) съобщиха, че EQS Group AG - дългогодишен партньор на Асоциацията, е регистрирано като официален издател на LEI Codes, а АДВИБ е регистриран агент на EQS Group AG за издаване на LEI кодове.
Германският регистратор на LEI кодове предлага за българските публични дружества и емитенти на ценни книжа многоезична 24/7 гореща линия за разяснения и отговор на всички въпроси относно LEI кодовете и най-добрата цена за издаване на кода в Европа– 49 евро за пълвоначално издаване; 69 евро за подновяване на издаден код и безплатно актуализиране на необходимата информация.
Цената е около 4 евро на месец, което е поносима сума за публичните дружества и другите участници на капиталовите пазари и за радост на пазарните участници не е голяма допълнителна финансова тежест.
Интересното е, че чрез АДВИБ LEI код ще бъде получаван в рамките на работния ден. Поръчан днес, сертификатът се получава днес.
Българските компании ще могат да отговорят на законовите изисквания както директно чрез платформата LEI Manager, така и чрез агенството на Асоциацията на директорите за връзки с инвеститорите в България.
„Искаме да улесним не само нашите членове, но и всички участници на капиталовия пазар в България като предложим директно чрез нашите партньори или чрез нашето агенство една първокласна, но в същото време достъпна и бърза услуга. Цената на услугата е най-ниска не само на европейския пазар, но и в САЩ.“, заявиха за Investor.bg от Асоциацията на директорите за връзки с инвеститорите в България.
Свързани компании:


Испанският премиер е силно притеснен заради пожарите
ЮНЕСКО включи планината Олимп в Списъка на световното наследство
Хороскоп за 27 юли 2026
Властите в Германия: Атентатът срещу Прайд парада в Берлин е ислямистки
Временно променят разписанието на няколко автобусни линии във Варна
Европа си правеше сметките за евтин газ за зимата, но избухна борба за доставки
Тайван ще ограничи интернет, за да симулира война с Китай
Фирмите за дронове търсят как да преодолеят GPS заглушаването във военни зони
Китай вероятно ще пренебрегне новите мита на Тръмп преди визитата на Си
Испания започва да дразни останалата част от Европа
Застрахователите приключват с изхвърляне на фарове заради спукано стъкло
Яхтата на Зукърбърг шокира със сметка за бензин и с вредни емисии
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Новият Mercedes AMG GT изгоря по време на тестове
Голям пожар гори край петричките села Кърналово и Михнево
КАТ установи 29 пияни и 6 дрогирани шофьори за денонощие
5 лесни, вкусни и здравословни рецепти за домашен сладолед с банан без захар
Пеканов: Спряхме корупционна схема за 127 млн. евро в МРРБ
Внимавайте в Бургас: Над 1500 са глобите за тротинетки и АТВ до момента