IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

МФ: Нищо не налага нова актуализация на бюджета за тази година

Дефицитът за 2011 г. ще е 2,5%, а до 2013 ще е под 1 на сто, казва зам.-министърът на финансите Владислав Горанов

12:47 | 07.09.10 г. 2
Автор - снимка
Създател
Владислав Горанов. Снимка: МФ
Владислав Горанов. Снимка: МФ

Нищо не налага да има нова актуализация на тазгодишния бюджет, изпълнението на приходите не налага подобна стъпка. Това каза пред журналисти заместник-министърът на финансите Владислав Горанов. Той участва във форум „Ролята на дясното управление за справяне с последствията от световната финансова и икономическа криза“.

По време на форума Горанов заяви, че правителството съумява да запази близки до общоприетите нива на дефицит, като още от следващата година той ще намалее под три процента.

Прогнозното средно ниво на дефицит в ЕС ще бъде около 6,5 на сто, каза Горанов, цитиран от БТА. По думите му предвижда се нивото на дефицит за 2011 г. в България да е 2,5 на сто, а до 2013 то да е под един процент.

В понеделник Министерството на финансите представи на интернет страницата си предложения за данъчни промени, сред които налагане на единна ставка за ДДС в туризма от 14 на сто. Сега тя е 7 на сто за груповите пътувания и 20 на сто за индивидуалните, както и повишаване на някои акцизни ставки.

Горанов поясни, че предложението за увеличение на ставките в частта акцизи е свързано с минималните ставки по регламентите. Промяната на ДДС в туризма е тема за дебат, допълни Горанов. Той уточни, че изменението е свързано с наказателна процедура от Брюксел по отношение прилагането на диференцирана ставка за туризма, защото тя не е разпростряна върху всички настанявания, а само върху груповите.

Обсъждано е било дали да се приложи върху всички настанявания, при което бюджетът ще претърпи определени загуби, или да бъде премахната, при което ще спечели бюджетът, но ще има сериозен упрек за натиск върху туристическия бизнес.

По думите на Горанов търси се междинно решение, при което да няма положителен или отрицателен фискален ефект. Това може би не е 14-процентната ставка, но повод за нея е взет от стенограмите по време на обсъждането на промените в закона за ДДС, каза Горанов. Когато ставката на ДДС в туризма е въведена, е имало график за постепенното й увеличение и за 2009 г. е нейният размер е бил определен на 14%.

По думите на Горанов тя може да бъде определена и по-ниска, но идеята е да се направят допълнителни анализи и изчисления, така че това да бъде фискално неутрално. Ние не искаме да губим от промяната, не искаме и да печелим, но имаме упрек от Брюксел, че нашият закон не съответства на общностното право, заяви заместник-министърът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 1
Жоро Йорданов
преди 13 години
Съгласен съм, но конкретни и ясни решения явно настоящото правителство не може да взема. Където и да погледнеш, всичко става на принципа проба-грешка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 1
Vlado Sirkarov
преди 13 години
"Когато ставката на ДДС в туризма е въведена, е имало график за постепенното й увеличение и за 2009 г. е нейният размер е бил определен на 14%." - Един път вървим по неясен график, друг път се измъкваме с "това е тема за дебат" и тн. Все пак все някога трябва да се вземат конкретни и ясни решения, защото въпреки тактиката на хиляди дискусии, тристранни съвети и тн. се вижда, че реформите в здравеопазването, пенсионната система, образованието, администрацията стоят на stand by а социалната цена се увеличава прогресивно с течение на времето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още