fallback

Бързи сделки със спестени средства доминират на българския имотен пазар

Тристайните жилища остават най-търсени, следващият по популярност имот за последните месеци е гаражът

10:48 | 04.08.22 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Кандидат-купувачите на жилища в София се нуждаят от все по-малко огледи и по-малко време, преди да вземат решение и да пристъпят към сделка за жилище. Ако към края на юни 2021 г. една трета от хората са реализирали покупката след едно-едиствено посещение на имота, то в средата на настоящата година този дял нараства до 42%, показват наблюдения на агенцията за недвижими имоти „Имотека“.

„Въпреки явните признаци на охлаждане и по-малък брой на запитванията хората, планирали сделка днес, я сключват, при това изключително бързо”, коментира Люба Атанасова, изпълнителен директор на Имотека, цитирана в прессъобщение.

„От 1 до 3 огледа са нужни на 21% от нашите клиенти, докато през второто тримесечие на 2021 г. техният дял беше 10%. Бързите решения говорят, че от пазара вероятно ще се оттеглят инвестиционно настроените клиенти, както и тези, които нямаха реална нужда от имот, а се възползваха от изгодните условия. Купувачите с реална нужда от жилище обаче ще останат на пазара”, допълва Атанасова.

По думите ѝ преобладава и групата на клиентите, които реализират покупката си в рамките на 1 месец – 64% от всички на фона на 40% година по-рано. Общо 16% пък се сдобиват с имот за период от 1 до 3 месеца. На практика 80% от клиентите стигат до сделка в рамките на 3 месеца. Ведно с тази тенденция растат и покупките със спестени средства, посочва още Атанасова.

Това не е случайно - до момента горещият пазар остава устойчив на фона на все още неповишените ипотечни лихви. Много българи се възползваха от изключително ниските лихви, достъпни и по време на пандемията, за да изтеглят нови кредити, но лихвеният обрат на централните банки може да промени тенденцията. В един момент високите разходи по заемите може да свият търсенето. Освен това основната причина за ръста на пазара на недвижими имоти - ограниченото предлагане на нови жилища - може да се окаже отчасти блед спомен от пандемията, тъй като много проекти са в етап на изграждане.

„Хората с повече спестени средства и възможност за голямо самоучастие бързат да се възползват от все още рекордно ниските лихви. Растящата инфлация и негативните прогнози за зимата ги кара да открият сигурна възможност за вложение в кратък срок. Техният дял леко нараства, докато броят на потребителите, които финансират над 50% от стойността на сделката си с ипотека, плавно намалява към средата на годината”, пояснява Атанасова.

Къде в София има дефицит? На фона на растящите обеми ново строителство предлагането в центъра и старите квартали на столицата става все по-дефицитно. В средносрочен и дългосрочен план това ще направи цените на тези жилища най-устойчиви, докато нивата при незавършените сгради е възможно да бъдат под натиск към края на годината, прогнозират от компанията. За момента обаче специалистите ѝ отчитат продължаващ ръст на цените и в 4-те големи града в страната. В София средната цена на кв. м вече е около 1600 евро/кв. м.  Отстъпките тепърва ще играят по-съществена роля на пазара на покупко-продажби. Макар делът на сделките без коментар в цената да продължава да расте в рамките на тримесечието, последните седмици са напът да обърнат тенденцията. „Все по-чести са случаите, в които офертната цена претърпява коментар с 5-10%, дори 15%. Това е валидно особено при онези собственици, които не искат да чакат, а и се опасяват от предстоящ спад. Към момента обаче продължават да преобладават продавачите, които не са готови да преговарят, особено, ако офертните им цени са разумни и отговарят на пазарната реалност”, посочва Атанасова. Тристайните жилища леко отстъпват пред двустайните през първото полугодие на 2022 година. Те формират 31% от всички сделки, докато покупките на двустайни жилища достигат 40%. Следващият по популярност имот за периода се оказва гаражът – тези сделки представляват 8% от всички, посочват от компанията. „Превесът на двустайните апартаменти има своето логично обяснение. Те традиционно, освен с цел за отдаване под наем, се търсят и за вложение на спестяванията. Сигурното съхранение на парите се превърна в ключов приоритет за повечето хора в условия на нестабилна политическа и икономическа ситуация, ведно с тревожните прогнози за предстоящата зима. Затова и не са малко купувачите, които се стремят да вложат парите си в имот, независимо дали той им е необходим в момента или не. Така клиентите с по-малки бюджети станаха предпоставка за ръст в дела на сделките с двустайни апартаменти”, казва Атанасова. Пловдив и Варна Във Варна тристайните жилища продължават да са по-популярни от двустайните, сделките отново масово се сключват само след един оглед и в рамките на месец, а инвестиционно настроените купувачи представляват 22% от всички. Над 50% от покупките в морската столица се правят без коментар в цената, а 63% от сделките са реализирани без външно финансиране. Средната цена на кв. м в града през първото полугодие на 2022 г. е малко над 1100 евро. В Пловдив повече от половината покупки се реализират със собствени средства. Масово сделките вече са за имоти над 100 000 евро – 40% от всички. Без коментар в цената обаче се купуват 44% от имотите, докато през 2021 г. делът им е бил 64%. Градът на тепетата отбелязва и рекордно бързи сделки – над 90% се реализират в рамките на месец, сочат данните на Имотека. Двустайните апартаменти, подобно на София, набират по-голяма популярност спрямо тристайните от началото на 2022 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:49 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още