Големи инвеститори от Персийския залив насочват поглед към Турция, където процъфтяващата икономика предоставя база за развитие на един от най-бързо разрастващите се пазари на недвижими имоти в региона, твърдят експерти от бранша, цитирани от онлайн изданието middleeastevents.com.
В неотдавнашно проучване експерти от Jones Lang LaSalle установяват, че суверенни и инвестиционни фондове, както и фондове за частен капитал от Персийския регион, все повече проминят плановете си за разрастване и се ориентират към Турция за сметка на Западна Европа, където икономическата обстановка се влошава.
"Като цяло Турция беше по-малко засегната от глобалната икономическа криза, което й донесе повече положително внимание в сравнение с държавите от Западна Европа", посочва се в доклада на консултантската компания.
"Нарастващото ниво на прозрачност в страната също играе роля. Свободният поток от информация още повече допринася за справедливото и безотказно прилагане на местните закони в сектора на имотите, което е голям стимул за преките и непреки чуждестранни инвестиции в страната", коментира Киванч Ерман от клона на Jones Lang LaSalle в Турция.
Инвеститорите от Персийския залив проявяват основно интерес към строителството на търговски площи. През първата половина на 2012 г. в страната са открити 12 нови мола.
Търсенето на офиси също остава силно, тъй като международните фирми са привлечени от положителните икономически изгледи за Истанбул като регионален бизнес център.
През първата половина на 2012 г. на пазара в мегаполиса са излезли нови офиси с обща площ от близо 42 000 кв. м., като до края на 2013 г. се очаква те да достигнат общо 3,7 млн. кв. м.
Наемите на първокласни офиси, които от първата половина на 2009 г. държат равнище от около 30 евро/кв. м, се очаква да останат стабилни и през тази година.
Наскоро Турция въведе нов закон, който значително облекчи чуждите инвестиции в имоти в страната. Така Анкара проправи пътя за привличането на спестяванията на богатите граждани на държавите от Близкия Изток, отбелязва изданието.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам