Тенденцията е безпогрешна и неоспорима: по целия свят водещи градове като Лондон, Ню Йорк, Париж, Пекин, Сингапур и Хонконг се превръщат в центрове, където се концентрират богатство и благостъстояние. Техните икономики и пазари на имоти се представят много по-добре от други региони и дори други градове в съответните държави, пише онлайн изданието Property Abroad.
Глобализацията и търсенето на убежище от кризата имат сериозна роля за тази тенденция. Тези градове привличат най-богатите жители на планетата, които купуват имоти. На свой ред те привличат най-силните и най-добри фирми, което пък примамва най-добрите служители, търсещи най-добрите работни места.
Тези градове обаче са сред най-скъпите места за живеене в света и не всеки може да си го позволи.
Действително, дори и местните жители трудно се справят с цените на жилищата и наемите.
Инвеститорите също много биха искали да купуват имоти в тези градове, особено в Лондон, където предлагането оказва постоянен натиск за повишаване на цените и наемите.
Един от вариантите за онези, които не могат да се включат на пазара на тези градове днес, е да купуват имоти във водещите градове на утрешния ден. Кой обаче може да предвиди бъдещето?
Разбира се, нищо не е сигурно, но по всичко личи, че градове като Истанбул са сред най-сериозните кандидати за присъединяване към клуба на лидерите.
В момента цените на имотите в Истанбул са сред най-ниските в света. Отлични апартаменти с една или две спални на добри места се предлагат за по 60 хил. паунда, а по-големите къщи струват около 250 хил. паунда. В града обаче вече се оформят първокласни райони, където има имоти, купувани за доста над 1 млн. евро. Тези имоти вече привличат търсачи на убежище за парите си, коментират от Sotheby's International.
Освен това градът притежава всички качества, за да се превърне във водещ играч на пазара на имоти - богата история и култура, архитектура от световна класа, силна и бързо развиваща се икономика, както и ускорен ръст на населението. Нещо повече - по-голямата част от този ръст се дължи на хора, мигриращи от други части на Турция.
Истанбул вече е водещият град в Турция, така че докато страната се превръща в една от най-големите и най-важни икономики в света, логично е и Истанбул да стане един от водещите градове на планетата. По време на този преход цените на имотите там ще се повишат сериозно, което ги прави невероятно добра инвестиция при днешните им ниски нива.


Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Панчугов пита: Какви щети ще нанесе двойнствената политика на Радев?
Ботев Вр спечели срещу Монтана в дербито на Северозапада
Община Велинград доброволно пресуши Клептуза: Кой е наредил строителни дейности?