fallback

БСП и Реформаторите с предложения за промени в програмата за саниране

Критериите по програмата са дискриминационни за собствениците на жилища в малките градове, смятат от БСП

09:55 | 20.02.15 г. 3

Има голяма неравнопоставеност и дискриминация на собствениците по отношение на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилища, смята депутатът от БСП Манол Генов. Пред националното радио той коментира, че не е ясен критерият, по който е определен кои сгради (с поне 36 апартамента – бел. ред.) ще могат да участват в програмата за безплатно обновяване на домовете.

„Защо не може блок с 30 апартамента, защо не може 36 къщи? В крайна сметка по Конституция частната собственост е равнопоставена”, заяви той.

На тази база „широко прокламираният” обхват на програмата за всички 265 общини не е верен, защото има общини, в които няма сгради, които да отговарят на заложените критерии, обясни още депутатът.

Той посочи, че има Закон за управление за етажната собственост, който постановява, че многофамилна жилищна сграда представлява сграда с поне три самостоятелни обекта с различни собственици в нея. Това трябва да бъде критерият за определяне на жилищата, които могат да участват в програмата, според червения депутат.

Облагодетелстването на първите, подали молби за участие, също не е справедливо, каза Генов и посочи, че днес в пленарната зала БСП Лява България ще направи предложения за промяна на критериите за допускането до този финансов ресурс.

Има много подводни камъни по програмата, призна и Костадин Марков, депутат от Реформаторския блок. „Най-сериозните подводни камъни са, че предварително хората дават съгласие, още преди обследванията, че впоследствие ще изпълнят мерките”, допълни той.

Според него е възможно след обследванията да има „тежки предписания” и отказали се участници и тогава не е ясно какво се случва и кой ще плати похарчените средства за обследването. По тази причина и Реформаторският блок е подготвил предложения за промяна в програмата.

Според кмета на Враца Николай Иванов една от трудностите пред програмата е постигането на съгласие между собствениците. За него трябва да се разшири приложимостта на програмата и да се даде възможност и на по-малки сгради да кандидатстват. Враца е един от първите градове, които подписаха договор за санране, припомня още БНР.

Според програмата на Народното събрание депутатите днес ще разискват заедно с регионалния министър Лиляна Павлова програмата за саниране на многофамилни жилища. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:11 | 09.09.22 г.
fallback