Строителната активност на пазара на молове и други търговски проекти във Великобритания е намаляла с 40% от своя пик през 2007 г., сочи проучване на CB Richard Ellis (CBRE).
Към ноември общите площи на търговски центрове в процес на изграждане са били 735 хил. кв. м в сравнение с 1,2 млн. кв. м, регистрирани през март 2008 г.
От компанията описват спада като най-бързото понижение от рецесията през 90-те години на миналия век насам. Около 743 хил. кв. м нови търговски площи се очаква да излязат на пазара тази година, а други 436 хил. кв. м са планирани за 2009 г.
Въпреки това компанията очаква новите площи за следващата година да са по-малко от очакваните.
От месец май насам проекти за строителството на 930 хил. кв. м, или 17% от общия обем площи в процес на изграждане, са били отложени.
„С влошаването на пазарните условия завършването на все повече проекти ще бъде отлагано за идните години“, се казва в проучването. „Никой не може да прогнозира колко време ще трае стагнацията при развитието на проекти. След като веднъж строителната дейност се понижи, отнема няколко години да се възстанови.“
В друго проучване на компанията от ноември се казва, че развитието на търговски обекти от типа ритейл парк продължава да се забавя. Техният обем сега се е понижил с 40% от последния пик, отчетен през септември 2004 г. Оттогава обемът постоянно се понижава, дълго преди началото на кризата.
Проектните предложения за изграждане на ритейл паркове сега са на най-ниското си ниво от 1993 г. насам и се очаква да продължат да се понижават.
От CBRE казват, че броят на проектите за строителство на ритейл паркове се понижава по-скоро поради ограничения в наличността на подходящи терени, отколкото заради липса на търсене. Въпреки това, подобно на търговските центрове, много от тези обекти се очаква да бъдат отложени до подобряване на пазарните условия.


Кристиано Роналдо с исторически постижения при разгром над Узбекистан
Русия обяви готовност за нови преговори с Украйна
Египетски самолет кацна аварийно в Горна Оряховица
Лекари спасиха бременна след тежка катастрофа
Жалбата за "Парад на гордостта" във Варна остана без разглеждане
Л. Йорданова: Ролята на училището е много по-широка от академичните знания
Доверие на нула: Българите не вярват на институциите, политиците и партиите
Войната с Иран поставя под риск парични преводи за 124 млрд. долара от Залива
Скептицизмът на пазарите към Анди Бърнам е предупреждение за Великобритания
Русия създава алтернативна информационна екосистема
Стар VW Golf стана звезда, след като беше пратен за скрап
Hummer отиде на дъното при пускане на лодка на вода
Nissan спира работа по електрическия Qashqai
BMW 3-Series 2018 срещу Audi A4 2018: Кое е по-надеждно
Китайци направиха най-черната автомобилна боя
Разузнаването: Не години, а месеци остават преди ИИ да се превърне в заплаха
Невзоров засега остава без обвинение