Стойността на сделките с жилищни имоти и земя, сключени през първите шест месеца в Румъния, е около 2,5 млрд. евро. Тя е изчислена на базата на платените данъци с равностойност от 2% от цената на сделките.
По-голямата част от транзакциите са осъществени със собствени средства на купувачите, сочат данни на Националния съюз на нотариусите и Националната банка на Румъния (NBR), цитирани от ZF.
Стойността на данъците върху сделките с имоти през периода е достигнала 214 млн. леи, или 51 млн. евро.
По данни на NBR обемът на ипотечните кредити е отчел незначително повишение от 60 млн. евро, а плащанията по главницата на кредитите са били на стойност 130 млн. евро.
Няколко от големите компании за имоти в страната през първите шест месеца са влезли в ролята на кредитори за своите клиенти, тъй като банковото финансиране е останало значително ограничено.
Очакванията са, че ипотечното кредитиране през втората половина на годината ще се повиши, благодарение на програмата „Първи дом“ на румънското правителство, по силата на която то може да гарантира кредити за покупка на жилища на обща стойност 1 млрд. евро.


Арестуваха двама заради наркотици във Варна
Хороскоп за 19 юни 2026
Жена пострада в катастрофа във Варненско
Варна приема финалите във ватерпола при 18-годишните
Французин спря Гришо в Дъблин
Русия е изправена пред масов недостиг на бензин
Популярността на Giro-то засили образа на България и заглуши дезинформацията
AI няма да замени инвестиционните консултанти, но ще промени професията
Lenovo събра 2 млрд. долара от продажба на облигации
А. Кръстева: Иранският народ отсъства от сделката между Вашингтон и Техеран
Електрическият Taycan получи виртуални скорости и... оборотомер
Dacia показа ново поколение на електромобила си
Audi пусна прощална версия на флагмана A8
Maserati обнови цялата си гама
Новият шеф на Toyota ще ликвидира много модели
Петкова: България е на прага на окончателното излизане от “сивия списък“
Въпреки оплакванията ни: България е най-евтината държава в ЕС за живот
Шишков: 42 удостоверения за търпимост за строежи са неистински
Николай Василев: Нямаме инфлационен проблем, да не облъчваме обществото
"Нефтен дъжд" вали над Москва ВИДЕО