fallback

Какво се случва, ако служителите получат възможност за хибридна работа?

Много малко от тях изпитват желание да се върнат в офисите напълно, повечето предпочитат смесен вариант

13:13 | 11.01.22 г. 8
Автор - снимка
Създател

Никога не е било по-лесно, отколкото сега, да съставите идеалния си работен график и да го договорите с шефа си. Пандемията от COVID-19 промени корпоративните политики така, че повечето големи компании вече предлагат на служителите си гъвкавост да работят както в офиса, така и от вкъщи. BlackRock Inc. изисква например наличие в офиса три дни в седмицата, а Apple Inc., която през декември отложи планираното завръщане в офиса на 1 февруари за неопределено време заради омикрон варианта, избра три конкретни дни за работа в офиса: понеделник, вторник и четвъртък.

Но въпреки че служителите жадуват за време за срещи с хората и отдават приоритет на производителността, те също така предпочитат по-свободни варианти от предлаганите донякъде структурирани хибридни графици. Предпочитанията варират.

Екстровертните колеги, трудните пътувания до офиса и грижите за децата могат лесно да наклонят хибридните графици към дома или офиса. Хората обаче имат работен ритъм, а моделите на стадото са показателни - и изненадващо последователни. Ето какво установяват от Bloomberg BusinessWeek след допитване до десетки работници.

Два дни в офиса. Когато имат възможност да избират, повечето офис служители предпочитат да са в офисите два дни седмично. Някои от тях предпочитат тези дни да са един след друг, но повечето ги разделят. „Обичам да идвам в офиса, защото е по-лесно да провеждам мозъчни атаки лице в лице с колегите си“, казва Брандън Муратала, акаунт мениджър в Murphy O'Brien, фирма за връзки с обществеността в Лос Анджелис, която изисква явяване само два пъти месечно. Той идва във вторник и сряда. „За мен е много по-ефективно да обучавам младши служители или нови членове на екипа в офиса, когато те могат да се учат от мен, докато седят един до друг. По-лесно е да се създаде фирмена култура лично“.

Служителите, които обичат да ходят три дни в седмицата до офисите, са предимно мениджъри, служители, работещи с клиенти, и такива с работа, свързана с много хора. „Винаги се опитвам да влизам в корпоративната сграда в понеделник, вторник и сряда“, казва Бартек Бонецки, ръководител на отдел „Хора“ в компанията за биометрична фотография Passport Photo Online, базирана в Бялисток, Полша. „Това ми дава повече сили да започна седмицата по този начин и по-бързо влизам в работен режим“.

Мениджърите, които възнамеряват да върнат служителите си изцяло в офиса, е добре да обърнат внимание: от всички анкетирани служители само един човек предпочита да работи пет дни в офиса - заради домашните му условия, които не са благоприятни за работа.

Дните за работа в офиса варират. Служителите казват, че обичат да избират работните си дни в зависимост от нуждите на организацията.  Джена Карсън, партньор в уебсайта за лични финанси Money Lucid, избира да ходи на работа в понеделник и петък, когато според нея в нейния бранш е най-натоварено. "Това е от полза за компанията."

Ричард Форд, съосновател на фирмата за корпоративни данъци Hart Accounting Services в Онтарио, изисква от служителите си да се явяват два пъти седмично в офиса. „Напоследък забелязвам, че четвъртъците стават все по-популярни“, казва Форд, който смята, че това помага на екипа му да финализира лично задачите за тази седмица. Много от срещите с клиенти също обикновено се насрочват във вторник, сряда и четвъртък, което привлича работещите с клиенти.

С малко подканяне служителите посочват, че изборът им до голяма степен е продиктуван от личния им живот. Самият Форд предпочита да работи в офиса в сряда, за да може да вземе децата си след училище. Марк Бромхол, основател на южноафриканската услуга за информация за цените на складове StorageBuddy, планира офисната си дейност с активности след работа. „Четвъртък е социален ден, което означава, че често се срещам с приятели за напитки след работа“.

Шарън ван Донкелаар, главен маркетинг директор на Expandi - консултант за LinkedIn - изгражда графика си около онлайн курсове за професионално обучение. „Аз лично обичам графика си“. казва тя. „Оценявам времето, което получавам, за да се съсредоточа върху курсовете и задачите си. Нямаше да мога да го направя, ако работех по редовен график“.

Продуктивните понеделници са на мода. Ако сте си мислили, че хората се бавят с работата у дома, помислете отново: Работниците избират мястото, където понеделниците им ще бъдат най-продуктивни. Това означава, че хората, които се занимават с проекти, обичат да работят от вкъщи. Фирмата за дигитален маркетинг Structured Agency изисква от служителите да се явят на заседание на персонала в сряда в 14:00 ч., а иначе е гъвкава. В понеделник офисът е тих. „Политиката ни на отворени врати ни показа, че в понеделник служителите се стягат, за да започнат да изпълняват седмичните си цели“, казва управляващият директор Ник Шакелфорд. Служителите със социална или екипна дейност са склонни да идват в офиса в понеделник.

Популярни са петъците с работа от вкъщи. Ако пандемията е предизвикала  един категоричен седмичен навик, то това е ранното започване на петъците вкъщи - и ранното им приключване, за да се откъснат служителите за уикенда в ранния следобед. Но това не е възможно за хората в компании, които са заети в петъците. „Шефът ми изисква от мен да работя в понеделник и петък в офиса, защото това са двата най-натоварени дни от седмицата", казва Томас Хокинс, мениджър съдържание в Electrician Apprentice HQ.

Популярността на петъците вкъщи е създала подгрупа от работници, които се наслаждават на тишината на предимно празните офиси. „Обикновено петъците са най-трудният ден за поддържане на мотивацията, така че свежата смяна на обстановката ме зарежда с енергия и ме кара да се радвам още повече, че ще се прибера у дома", казва Карсън, който работи „от рано до късно“.

Работните дни в офиса не са съкратени. Пандемичните сътресения не са разклатили концепцията за работа от 9 до 5. Дори служителите, които идват само за една сутрешна среща, са склонни да останат през целия ден, въпреки че се измъкват предимно след около седем часа, а не след осем или девет. С изключение на тези дни в офиса, работното време на някои служители става все по-нетрадиционно.

„Някои от служителите ни работят от 8 до 16 часа, други - сутрин и вечер“, казва Девон Фата, главен изпълнителен директор на компанията за уеб дизайн Pixoul, която изисква от служителите си да се явяват в офиса за две седмични срещи. „Имам един служител, който работи изключително през нощта, с изключение на тези срещи“.

Главните изпълнителни директори все още се приспособяват към всичко това. „Като главен изпълнителен директор аз съм в офиса повече от всеки друг", казва Фата. Той далеч не е сам. „За мен няма ограничение за работата ми в офиса", казва Мерилин Гаскел, основател на търсачката True People Search. „Понякога си тръгвам рано, понякога работя в офиса до късно. Работя дълги часове, за да съм сигурна, че всичко е наред“. Нейните служители вече не работят същите часове - но я приканват да се отпусне. „Те ми се обаждат по телефона да обядвам с тях“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:05 | 13.09.22 г.
fallback