Количеството на офис площите в Англия е намаляло с над милион и половина квадратни метра по време на пандемията и се очаква да продължи да спада, като работни пространства остават празни, а въпросите за бъдещето на работата остават без отговор, пише Financial Times.
Свиването е част от голямо пренареждане на офис пазара в Англия, като предприемачите са под натиск да дадат по-гъвкав и зелен отговор на променящите се работни практики и растящия брой екологични регулации.
Количеството на офис площите в Англия е намаляло с 2% през дванадесетте месеца до 31 март м. г., сочат данни на Агенцията за оценка на офисите, която е част от Британската приходна и митническа агенция (HMRC).
Това е спад с над 1,6 млн. кв. м за периода, приблизително 35 пъти повече от площта на офис сградата „Корнишонът“ в лондонското Сити или почти 15 пъти повече от офис сградата на ул. „Бишъпсгейт“ 22, която е най-мащабният офис проект, завършен в британската столица по време на пандемията.
Данните на агенцията показват значително свиване на офис площите в страната в годината след появата на коронавируса във Великобритания, което предизвика национална блокада. Спадът отчасти се дължи на спирането на строителните дейности по време на първата блокада.
Оттогава предприемачите остават много предпазливи, като нивата на заетостта са упорито ниски. Напоследък средните нива на заетост на офис площите във Великобритания надхвърлиха 20%, но през седмицата преди Коледа се сринаха до около 10% в Англия заради нововъведените ограничения за овладяване на коронавируса, сочат данни на компанията Remit Consulting.
Имотни анализатори казват, че наличните площи вероятно са намалели още повече след март, тъй като работодатели и предприемачи очакват по-гъвкава работа в бъдеще, при която ще са необходими по-малко площи за приютяването на същия брой служители.
„Смятаме, че няма да се нуждаем от толкова площи във Великобритания или другаде, ако високите нива на гъвкава работа се запазят…, трябва да кажем, че тенденцията за намаляване на площите ще продължи и е необходимо да се случи“, коментира Мат Оукли, ръководител на анализите на бизнес имотите в Европа в консултантската компания Savills.
Компанията прогнозира, че гъвкавата работа ще се запази и след пандемията, при което след пет години една десета от офисите ще няма да отговарят на новите изисквания. Това може да доведе до отпадането на по-стари офиси, които вече не изпълняват изискванията на съвременните работодатели или строгите екологични стандарти, отбелязва Оукли.
Спадът на офис площите е по-ясно изразен в по-малки градове и извън централните бизнес квартали, коментира адвокатската кантора Boodle Hatfield, която е анализирала данните на Агенцията за оценка на офисите.
Офис площите в Голям Лондон са намалели с 3% в годината до 31 март, но тези в околностите на британската столица са се свили два пъти повече.
Дейвид Роулънс, партньор в Boodle Hatfield, казва, че коронавирусът е „разтърсил пейзажа при бизнес имотите“ и е накарал някои компании да се оттеглят изцяло от офис сградите, избирайки вместо това да спестят от наеми благодарение на работата от вкъщи по време на пандемията.
Стремежът за отказ от офисите и превръщането им в жилища е породен „от уникалните обстоятелства по време на пандемията с работата от разстояние и хода на правителството да разшири градоустройствените правила, които позволяват промяна на предназначението от бизнес в жилищна сграда с минимално градоустройствено разрешение“, допълва той.
Оукли и Роулънс прогнозират, че по-добре оборудваните, модерни офиси ще продължат да привличат внимание, а по-старите вероятно ще бъдат кандидати за преустройство за друга употреба като жилища.


Коя е най-голямата грешка на шофьорите в трафика?
Първо заседание на Съвета за реформи в туризма ще се проведе в Министерския съвет
Добра реколта на ечемик и пшеница в Добружда
Черно море започна седмицата с двуразови тренировки
12-годишна спаси майка си след инсулт зад волана на АМ „Струма“
Зелената енергетика в действие: Иновациите на Веолия Варна
Златото може да загуби само при трайна стагфлация, но тя е малко вероятна
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 6
Дебютът на Amazon в бързите доставки изтри $15 млрд. от оценката на конкурентите
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 5
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Невиждано в Монако: Бомба рани трима, сред тях и украински олигарх
Масовото убийство в Германия свързано с попечителство върху бебе
Спират камионите над 20 тона в жегите
Военна техника на САЩ преминава през страната