Производствената активност в еврозоната остава свита за 6-ти пореден месец през януари, макар че степента на свиване е намаляла, сочи индексът на бизнес активността на института Markit, съобщи Ройтерс.
Индексът е нараснал до 48,8 пункта при 46,9 пункта през декември, което е първи ръст от юли 2011 г. В сравнение с предварителната оценка промяната е минимална - ръст от 0,1 процентни пункта. Показател под 50 показва свиване, а над 50 - ръст.
Слабото разширяване в Германия не е успяло да компенсира продължителното свиване на по-малките икономики в региона.
Подиндексът за производството бе коригиран нагоре до 50,4 пункта от предварително обявените 50 пункта, докато през декември бе на ниво от 47,1 пункта.
Подиндексът за новите поръчки е нараснал до 46,5 пункта при 43,5 пункта през декември, но за 8-ми пореден месец остава на негативна територия.
„Опасението е, че новите поръчки все още не са се върнали към ръст, дори в Германия, и това предполага, че компаниите няма да бъдат склонни да увеличават капацитета си и да наемат още персонал, преди да се появят сигнали за увеличаване на търсенето“, заяви Крис Уилямсън, главен икономист в Markit.
Данните от Германия, най-голямата европейска икономика, показаха, че нейният производствен сектор се разширил за първи път от септември 2011 г.
Във Франция обаче индексът остава под 50 пункта от юли, като в Испания се свива за 9-ти пореден месец, а в Италия – за 6-ти. В Гърция и Ирландия свиването също продължава.
Изследването на Markit показва още, че предприятията са увеличили минимално служителите си през януари.


Над 1 млн. евро глоби отнесла сметопочистващата фирма във Варна за година
ЦИК сезира прокуратурата за двойно гласуване в 15 района, сред тях Варна
Коцев: „Вяра“ и още ключови улици във Варна са в плановете за ремонт
„Влюбен в морето“ разказва историята на подводния спорт и археология във Варна
Демерджиев: Дойде времето българската прокуратура да покаже за кого работи
Финансовото министерство на САЩ скъсва с принципа за „редовност и предвидимост“
Араяси: САЩ трябва да деескалира ситуацията в Сирия
Араяси: САЩ губи много влияние в Близкия изток
Зелените търговци: Скритият двигател на световната търговия с кафе
Пекин предприе правни мерки срещу разследване на ЕС спрямо JD.com
Превишението на скоростта е новото нормално: 79% от американците го правят
OSCA: забравеният символ на автомобилното изкуство
Защо задната скорост може да вие като развалена прахосмукачка
7 култови спортни коли, които си отидоха без наследник
Как изглежда Toyota Prius, която минава по 20 000 км на месец
Бърнам: Хари и Меган са добре дошли, но охраната си е тяхна работа
Каракачанов: България е в обсега на иранските ракети, ние сме най-лесната мишена в Европа
До 180 млн. евро ще бъдат инвестирани в иновативни български компании
Полицаи спасиха 6-месечно бебе в Пловдив: майката ги нарече "ангели"
Защо "човешкият принтер" Натали Харп е най-отдадената помощничка на Тръмп?