fallback

Пекин продължава да се надява на икономически ръст от 7%

Икономическите данни през април и май показват, че китайската икономика отново набира инерция, твърди премиерът Ли Къцян

15:51 | 26.05.15 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Китай очаква брутният вътрешен продукт на страната през тази година да нарасне със 7%, което ще бъде най-слабият ръст за втората по големина икономика в света от почти четвърт век, предава Ройтерс.

Последните икономически данни наскоро показаха един скромен за китайските стандарти ръст и поставят въпроса дали растежът може да бъде дори по-нисък. Това се следи с напрежение и на финансовите пазари.

Премиерът на страната Ли Къцян спомена за очаквания ръст от седем процента в понеделник по време на своето посещение в Чили. Той добави, че икономическите данни през април и май са показали, че китайската икономика отново набира инерция. През март Ли заяви, че Китай трудно ще бъде в състояние да постигне целта си за ръст на БВП от 7%. В краен случай обаче чрез конкретни стъпки властите можело да направят така, че растежът да не се се забави твърде много. 

През 2014 г. икономическият растеж в страна се охлади до 7,4%. Това беше най-слабото увеличение от 24 години насам. След това се умножиха и признаците за по-нататъшно забавяне на икономиката. Така например инвестициите в машини, сгради, земя и други дълготрайни активи се увеличиха от януари до април с едва 12% - най-слабият ръст от почти 15 години. Промишленото производство нарасна през април с 5,9% на годишна баса, като така изостана от очакванията.

Наскоро и централната банка на страната намали за трети път през последните шест месеца основните лихви в опит да насърчи икономиката, която страда от спадащо вътрешно търсене, както и отслабващ износ. 

Китайският премиер и президентът на Чили Мишел Бачелет подписаха междувременно споразумение за валутен суап в опит да задълбочат икономическите си връзки чрез стимулиране на търговията и инвестициите. Споразумението за валутен суап между централните банки на двете страни предвижда през идните три години да бъдат обменени до 2,2 трилиона песо (около 3,6 млрд. долара). 

Китай вече сключи суапови сделки с няколко страни и работи с финансовите центрове, за да засили използването на валутата си в международната търговия. Китайският премиер направи първото си официално посещение в Латинска Америка през период, когато континентът започва да усеща натиск заради свиването на китайското търсене на суровини.

Китай все пак остава вторият по големина търговски партньор на региона и основен търговски партньор за страни като Чили. Към Китай са насочени около 24 процента от чилийския износ, който включва цветния метал мед, сьомга и вино.

Двете страни сключиха и редица споразумения в областта на финансите, културата и науката. От 1 юли пък туристическите визи за пътувания между Китай и Чили ще бъдат безплатни, което има за цел да стимулира туризма и инвестициите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:28 | 12.09.22 г.
fallback