fallback

БНБ: По-евтиното евро носи повече ползи за икономиката на България

В свое изследване банката акцентира върху въздействието на обезценяването на еврото спрямо долара върху реалната икономика, външната търговия и инфлацията

15:07 | 12.08.15 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Положителните ефекти за икономиката на България от обезценяването на еврото спрямо долара са по-значими от негативните. Това е основният извод на експертите на Българска народна банка (БНБ) от тяхно изследване, посветено на потенциалните ефекти върху българската икономика от промяната на валутния курс долар/евро и публикувано в тримесечното издание „Икономически преглед“.

В документа се акцентира върху въздействието на по-евтиното евро върху реалната икономика, външната търговия и инфлацията. Експертите на БНБ твърдят, че търговията на България със страни извън Европейския съюз (ЕС) е основният канал, през който обезценяването на еврото може да повлияе върху българската външна търговия.

В изследването се посочва, че в търговията си с трети страни България се разплаща най-често в долари, делът на които е значително по-висок от средния за еврозоната, а делът на доларовите разплащания при вноса е по-голям от този при износа.

В тази връзка от централната банка изтъкват, че поскъпването на долара спрямо еврото ще доведе до влошаване на условията на търговия за България с държави извън ЕС при запазване на цените на суровините на същото ниво. Негативният ефект от поскъпването на долара върху условията на търговия обаче се компенсира частично от реакцията на доларовите цени на суровините спрямо динамиката на курса на долара, която е низходяща.

Имайки предвид, че България е нетен вносител на първични стоки, каквито са металите и храните, и че делът на разплащанията в долари във вноса е по-висок от този в износа, БНБ очаква поскъпването на долара спрямо еврото да влоши за България условията на търговия за тази група стоки.

Що се касае до петролните продукти – БНБ пише в анализа си, че България ги търгува почти изцяло в долари, като техният дял при разплащанията е значително по-висок от този на ЕС, особено при износа. Поради сходната валутна структура на разплащанията за внос и износ на петролни продукти условията на търговия за България при тази стокова група не би следвало да се влошат от поскъпването на долара спрямо еврото. Същевременно поради големия търговски дефицит на България в търговията с петролни продукти със страни извън ЕС БНБ допуска влошаване на номиналното търговско салдо на страната.

Като цяло по различните канали на действие ефектите от обезценяването на еврото имат както положителни, така и негативни последици за българската икономика. Ето и какви са заключенията на експертите на БНБ в последния им анализ.

Потенциални ефекти върху българската икономика от промяната на валутния курс „долар/евро“

Oт началото на второто тримесечие на 2014 г. еврото се обезцени значително спрямо долара, което бе резултат от противоположните сигнали за икономическото развитие в еврозоната и в САЩ, както и от разнопосочната парична политика в двата региона.

По-значителното нарастване на икономическата активност в САЩ доведе до очаквания за повишаване на лихвените проценти, докато слабата икономическа активност и ниската инфлация в еврозоната бяха основание за провеждане на експанзионистична монетарна политика от страна на ЕЦБ, която на няколко стъпки понижи лихвените проценти при основните операции по рефинансиране и по депозитното и кредитното улеснение (през юни и септември 2014 г., и през януари 2015 г.). Така средно за януари–май 2015 г. на годишна база еврото се обезцени с 18,8% спрямо долара.

България не е членка на еврозоната и политиката на ЕЦБ няма пряко влияние върху монетарните условия у нас и върху българската банкова система. Същевременно режимът на парична политика в България – паричен съвет с използване на еврото като резервна валута, и голямата обвързаност на българската икономика с тази на еврозоната са предпоставка за частично предаване на паричната политика на ЕЦБ към българската икономика.

В настоящия анализ са изследвани основните канали, по които обезценяването на еврото спрямо долара може да повлияе върху българската икономика, като се разглеждат по-подробно ефектите върху българската външна търговия и инфлацията в страната и е направен опит тези ефекти да бъдат количествено оценени.

Съгласно теорията изменението на валутния курс „долар/евро“ може да повлияе върху българската икономика посредством няколко канала. Основният канал, по който обезценяване на валутния курс би имал ефект, при допускане за сходна динамика на ценовите процеси у нас и в основните ни търговски партньори, е върху конкурентоспособността посредством промяна на реалния ефективен валутен курс.

Поскъпването на долара влияе пряко върху стойността на номиналния внос и износ, като от гледна точка на българската икономика оскъпява вноса в долари и води до поевтиняване на износа за страни, към които български фирми изнасят в долари. Също така в зависимост от степента, в която обезценяването на еврото допринася за понижаването на реалния валутен курс на българския лев, може да се очаква ефект на заместване от страна домакинствата на по-скъпите вносни стоки с местни. По този начин обезценяването на еврото би се отразило върху обема на нетния износ.

От друга страна, в зависимост от степента, в която по веригата на предлагането по-високите вносни цени се пренасят в страната, може да се очаква повишаване на крайните цени и/или понижаване на печалбите на фирмите.

Допълнителен канал, чрез който обезценяването на еврото спрямо долара може да повлияе върху икономиката, е посредством задлъжнялостта – в случай че има голям дял на деноминирани в долари вземания от фирми и домакинства, бремето на дълга ще се увеличи (1).

В настоящия анализ разглеждаме само ефектите от обезценяването на еврото, за които считаме, че влияят най-силно върху българската икономика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:12 | 14.09.22 г.
fallback