Износът на Китай се повишава с 8% на годишна база през април, показват данните на местната администрация, цитирани от Ройтерс. Пазарите обаче очакваха увеличение с около 10 на сто.
Вносът също расте с по-бавни от очакваното темпове - с 16,4%, спрямо прогнозираните 18 на сто. През март износът се повиши с 16,4%, а вносът - с 20,3 на сто, напомня още Ройтерс.
През април търговският баланс на Китай е положителен в размер на 38,05 млрд. долара. Тук отново има разминаване с пазарните очаквания - анализаторите, интервюирани от Ройтерс, прогнозираха, че излишъкът ще достигне 35,5 млрд. долара. През март балансът също беше положителен в размер на 23,9 млрд. долара.
Износът към САЩ се увеличава с 11,7% през април на годишна база, а вносът от САЩ - с 1,5%, показват още данните. Балансът в търговските отношения със САЩ също е положителен и достига до 21,3 млрд. долара, след 17,7 млрд. долара през март.
Именно големият излишък в търговията привлече вниманието на новия американски президент Доналд Тръмп, припомня Ройтерс. Той обеща мерки, които да намалят голямата разлика. Преди месец администрацията на Белия дом започна да разследва свои подозрения за дъмпинг при внос на стомана от Китай и още няколко държави в САЩ.


Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Детската смъртност в България спада, но остава над средното за ЕС
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Костадинов: При Румен Радев думите и делата се разминават
Гечев от ПБ: Всяко нещо, което се прави, ще е продиктувано от българския интерес
Транспортират до Израел младежа, пострадал с атракцион край Ахелой
Зеленски за Деня на независимостта: 21-ви век ролята на САЩ е изключително важна
Правосъдният министър за ВСС: Свидетели сме на назначения и решения, които не са законни
преди 9 години Борсите що не падат? отговор Сигнализирай за неуместен коментар