Китайският юан и индийската рупия ще поевтиняват спрямо долара през идната година, показва проучване на агенция Ройтерс сред 60 валутни стратези. Щатският долар ще бъде подкрепен от повишенията на лихвите, макар че анализаторите са понижили бичите залози на азиатските валути спрямо предишното изследване.
Пазарите не очакват Фед да повиши лихвите на заседанието си, което приключва днес, но прогнозите за тази година включват още две повишения с по 25 базисни пункта и това ще подкрепи долара.
От началото на годината китайският юан е поскъпнал с 0,7% спрямо долара, след като през 2016 г. изтри близо 7% от стойността си. През ноември китайската валута докосна 8-годишно дъно след изненадващата победа на Доналд Тръмп на президентските избори. Според проучването на Ройтерс, проведено през изминалата седмица юанът ще поевтинее до 7,07 юана за долар в рамките на една година. В сряда валутата се търгуваше при курс 6,89 юана за долар.
Отделно изследване на Ройтерс показва, че инвеститорите са понижили бичите си залози на повечето азиатски валути. Бичите залози на китайския юан например са на най-ниското си ниво от месец насам.
Все пак прогнозите за силен долар са по-малко уверени спрямо миналия месец. Макар че остават опасенията за политиките на президента Тръмп, особено що се отнася до големия търговски излишък на Китай със САЩ, новата администрация във Вашингтон се въздържа да обяви Китай за валутен манипулатор, каквото беше обещанието от предизборната кампания.
Колкото до индийската рупия, очаква се тя да отслабне до 66,23 рупии за долар след една година. Това би бил 3% спад спрямо днешните нива при 64,22 рупии за долар.
От началото на годината индийската валута поскъпна с 5% спрямо долара, достигайки 20-месечен връх миналия месец при 63,92 рупии за долар.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас
Малума ще става баща за втори път
преди 9 години Много е вероятно да стане точно обратното. отговор Сигнализирай за неуместен коментар