Увеличаването на износа и свиването на вноса са намалили търговския дефицит на САЩ до 42,4 млрд. долара през август, което е най-ниската стойност на показателя от 11 месеца, предаде Асошиейтед прес.
През юли дефицитът е бил 43,6 млрд. долара, сочат данни на министерството на търговията.
Износът е нараснал до 195,3 млрд. долара през август спрямо 194,5 млрд. долара предходния месец. Това е максимум от декември 2014 година, достигнат благодарение на засиления експорт на автомобили, телекомуникационно оборудване и фармацевтични продукти. Вносът е намалял до 237,7 млрд. долара спрямо 238,1 млрд. долара през юли.
Свиването на търговския дефицит, който означава, че САЩ купуват повече стоки услуги от чужбина, отколкото изнасят, стимулира икономическия растеж на страната, отбелязва АП.
Президентът Доналд Тръмп обеща да намали дефицита във външната търговия, твърдейки, че той е подхранван от неизгодни търговски сделки и порочни практики в Китай и други търговски партньори на САЩ.
Идната седмица във Вашингтон започва четвъртият кръг от преговорите за реформа на Северноамериканското споразумение за свободна търговия (NAFTA) с Канада и Мексико.
Търговските дефицити с Мексико и Китай, които са политически чувствителен въпрос, обаче са нараснали. Дефицитът при търговията със стоки с Мексико е скочил с 26 процента до 6,2 млрд. долара през август, а при търговията със стоки с Китай се е повишил с 4 процента до 34,9 млрд. долара.
Като цяло напоследък американските износители са облагодетелствани от подобряването на световната икономика и по-слабия долар, който прави американските стоки по-изгодни в чужбина.
/БТА/


Евростат: България е №1 по поскъпване на горивата в ЕС
Заплахата от екстремни слънчеви бури може да е много по-сериозна, сочи изследване на НАСА
Българският паспорт сред най-силните в света, осигурява безвизов достъп до 178 държави
След инцидента с българин: Забраняват алкохол във влаковете и на гарите в Германия
Западна медия: Радев е атлантик, управлението му е прагматично с привидна противоречивост
Санчес: Следващото поколение изтребител ще бъде семейство от платформи
Санчес: Днес за да си адекватен, трябва да си по-бърз
Санчес: За F-35 си партнираме с Италия, Германия, Финландия
Санчес: Създаваме индустриални партньорства в Европа
Майкъл Хейг: Най-лошия сценарий е недостигът на горива
Subaru се отказа от мекия хибриден боксер
Какво има в гаража на Брайън Мей
BMW променя правилата за избор на автомобил
Tesla най-накрая пусна велосипед
Nissan Leaf получи „гореща“ версия Nismo
Слънчево начало на деня, следобед на места ще превали
Щастлива развръзка: 11-годишната Наталия е намерена, а пастрокът ѝ - задържан
Подиграха се на мрачния Жерар Пике на шоуто на Шакира на финала на Мондиала
Преди да стане на 57 г.: Джей Ло се показа във ваната
Зодиите, които много страдаха, но сега ще намерят истинската любов