fallback

Фед може да повиши лихвите 3-4 пъти тази година, но няма конкретен план

Не сме поели по определен път, ще позволим на данните да ни покажат доколко увеличението е подходящо, каза гуверньорът на Фед в Атланта Рафаел Бостич

21:26 | 09.02.22 г. 2

Федералният резерв на САЩ може да увеличи лихвите няколко пъти тази година – между три и четири пъти, но централната банка на страната няма конкретен план. Това посочи гуверньорът на Фед в Атланта Рафаел Бостич, цитиран от CNBC.

Бостич изрази по-малко агресивна позиция от тази на пазарите. „По отношение на лихвите към момента предвиждам три [увеличения] за тази година. Малко клоня и към четири, но ще видим как ще реагира икономиката, докато правим първите стъпки в първата част на годината“, каза Бостич.

Към момента пазарът е в очакване на поне пет или дори шест лихвени повишения в размер на 25 базисни пункта. Bank of America наскоро прогнозира седем увеличения, докато центрланата банка се бори с рекордно високата инфлация.

В скорошно интервю за Financial Times Бостич събра погледите на инвеститорите, след като посочи, че първото повишение може да е размер на 50 базисни пункта. Фед намекна, че вероятно ще увеличи лихвите за пръв път от повече от три години през март.

„Лично аз смятам, че има по-голяма възможност за увеличение от 25 базисни пункта, но искам всички да разберат, че всеки вариант е възможен и не искам хората да смятат, че сме поели по конкретен път по отношение на това как трябва да се движат лихвите в бъдеще. Ще позволим на данните да ни покажат доколко увеличение от 50 или 25 базисни пункта е уместно“, увери централният банкер.

В четвъртък предстои да бъдат публикувани данните за инфлацията в САЩ. Очакванията са потребителските цени да са нараснали с 0,4% на месечна база през януари и със 7,2% на годишна база, според Dow Jones. Бостич обаче е по-притеснен за месечното ускоряване на показателя.

Пазарът е в очакване и на това колко бързо ще бъде свит балансът на Фед. По думите на Бостич може свиването да е агресивно в ранния си стадий.

„Смятам, че наистина трябва да търсим начини да премахнем излишната ликвидност, която пазарът ни показа, че съществува, за да може да решим как трябва да изглежда балансът на фона на затягането на политиката ни“, коментира Бостич.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:58 | 13.09.22 г.
fallback