fallback

Софтуерният бизнес реализира 1,74% от БВП на България

Асоциацията на софтуерните компании настоява за въвеждане на "сини карти" за привличане на квалифицирани специалисти от страни извън ЕС

12:15 | 02.12.14 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Софтуерният бизнес представлява 1,74% от БВП на България за 2014 г. Той е и един от най-бързо развиващите се сектори в страната и има изявен експортен потенциал, стана ясно по време на представянето на тазгодишното издание на Барометъра за състоянието на софтуерната индустрия на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ).

През последните години делът на българския софтуерен бранш от БВП на страната се е увеличил близо три пъти, разкрива проучването, изготвено от независимата консултантска компания CBN – Pannof, Stoytcheff & Co. по поръчка на БАСКОМ.

Прогнозите за тази година са, че приходите в сектора ще нараснат с 15 на сто и ще достигнат 1,373 млрд. лева. През 2013 г. те са в размер на 1,198 млрд. лева и отбелязват ръст от 11% спрямо предходната година и 500% спрямо нивото от 2005 г.

Повече от 60 на сто от приходите на софтуерните компании в България са генерирани от износ на високотехнологични продукти и услуги.

Проучването показва още, че в софтуерния бранш работят едни от най-висококвалифицираните и най-добре заплатените специалисти в България. Средното възнаграждение в сектора е четири пъти по-високо от средното за страната. През тази година се очаква средното брутно възнаграждение на месечна база да е 3510 лева, което представлява 5% ръст на годишна база. През миналата година то е било 3330 лева, 10% по-високо спрямо предходния период.

По общ размер на изплатените възнаграждения софтуерният бизнес е най-големият технологичен работодател в България, като изпреварва телекомуникационния бранш и центровете за отдалечена поддръжка (т. нар. колцентрове, б. ред.).

Очаква се работните места в бранша през 2014 г. да достигнат 17 000. Техният брой нараства ежегодно с 6 до 10 на сто. От 2005 г. насам ръстът на заетите в сектора е 334%. IT специалистите представляват 80 на сто от всички служители в бранша, а една трета от тях са жени. Повече от 90% от работните места пък са заети от младежи под 35-годишна възраст, става ясно още от изследването.

В сектора непрекъснато има нови отворени позиции, което се дължи на факта, че има недостиг на IT специалисти в компаниите. За запълването на работните места за софтуерни архитекти, софтуерни разработчици и IT консултанти на компаниите се нуждаят от над 10 седмици.

През 2013 г. софтуерната индустрия е платила данъци към хазната, възлизащи на 205 млн. лева. От тях 86 млн. лв. са ДДС, 15 млн. лв. - данък печалба, 57 млн. лв. - социални осигуровки, а 47 млн. лв. - от ДОД.

Браншът има потенциала да удвои обема на платените данъци през следващите пет години и те да надминат половин млрд. лева. Събираемостта на данъците пък е на изключително високо ниво поради спецификата на бранша и липсата на сив сектор, става още ясно от изследването

Прогнози

40% от анкетираните от БАСКОМ специалисти очакват увеличение на приходите на IT индустрията в България с 25 на сто през 2015 г. 27% пък вярват, че ръстът ще е от 10%, докато 16 на сто не смятат, че ще има промяна. 11% от респондентите смятат, че ръстът на приходите ще достигне 50%, а едва 6% очакват известно намаляване на приходите.

Данните показват, че IT секторът е сред най-устойчивите в България и бележи ежегоден двуцифрен ръст по всички разгледани показатели.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:02 | 13.09.22 г.
fallback