Производителят на чипове Qualcomm отчете по-слаб от очакваното ръст на тримесечните си приходи – 3,9%, и защити своя модел на лицензиране, предава Ройтерс.
Акциите на компанията понижиха стойността си с 3,8% до 54,75 долара по време на следборсовата търговия.
Федералната търговска комисия на САЩ и Apple заведоха дело срещу Qualcomm с обвинения в „антиконкурентни“ практики с цел запазване на монопола ѝ на пазара на чипове, използвани за смартфони.
Apple заведе дело срещу Qualcomm и в Пекин, като твърди, че доставчикът на чипове е злоупотребил със своята власт. Американската компания иска обезщетение в размер на 1 млрд. юана (145,23 млн. долара).
Мениджърите на Qualcomm твърдо защитиха модела за лицензиране, който ползва компанията. Прогнозата за приходите не включва очаквано влияние от конфронтацията с Apple.
Производителят на чипове заяви, че очаква да продължи да прави доставки към Apple по време на спора, а договорите с американския технологичен концерн продължават да са валидни.
Южнокорейски антитръстов регулатор глоби Qualcomm с 1,03 трлн. вона през декември заради нечестни бизнес практики, свързани с лицензирането и продажбите на чипове за модеми. Глобата е отразена в резултатите за последното тримесечие.
Qualcomm е основен доставчик, както на Apple, така и на Samsung Electronics. Те са донесли около 40% от нейните приходи за 2016 г.
Базираната в Сан Диего компания прогнозира коригирана печалба от 1,15 до 1,25 долара на акция за текущото тримесечие, както и приходи в диапазона 5,5-6,3 млрд. долара. Средната прогноза на анализаторите е за печалба от 1,2 долара на акция и приходи от 5,9 млрд. долара, според Thomson Reuters I/B/E/S.
Нетната печалба се е свила почти двойно до 682 млн. долара, или 46 цента на акция, през миналото тримесечие заради южнокорейската глоба. Приходите са нараснали до 6 млрд. долара от 5,78 млрд. долара, като не изпълниха очакванията на анализаторите за 6,12 млрд. долара.
Като се изключат някои елементи, Qualcomm е спечелила по 1,19 долара на акция, което е малко над очакваните от анализаторите 1,18 долара.
Повече новини за технологии можете да научите от видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Рекордно топлото Средиземно море заплашва Европа с мощни и продължителни бури
Иран набелязал ли е България: какво знаем за потенциалните цели и може ли „Безмер“ да бъде ударена
Сушилня или простор на балкона: Какво предпочитат българите?
Жълт код за горещо време е обявен за утре, Варна е в безопасност
Учителите ще работят по единни критерии за детското развитие
Хол от Revolution за инвестициите във военния сектор
Цените на жилищата във Великобритания спаднаха за първи път тази година
SK Hynix обяви обратно изкупуване на акции за $29 млрд.
Какви са възможностите на Иран да атакува бази на САЩ в Европа
Джейк Съливан: Само лоши варианти останаха за Тръмп с Иран
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Тревога: Милиони автомобили рискуват да се самозапалят, докато са паркирани
Половината нови коли с безключов достъп се крадат за секунди
Китайска гума значително намалява разхода на гориво
Вдовици и ясновидци превърнаха окултното в бизнес за милиарди в Русия
Принцеса Юджини разкри името на дъщеря си и показа нови нейни снимки
Катастрофа с жертва край Плевен, два автомобила са се сблъскали
Жена осъди работодател за 210 000 евро – получавала по-малко от мъжете
България е потърсила информация от Обединеното кралство заради статията на „Файненшъл Таймс”