Китайските марки смартфони, водени от Vivo, се борят с местни конкуренти в Индия, залагайки на все по-стилни и все пак достъпни устройства. С това те отправят предизвикателство към надмощието на южнокорейската Samsung Electronics на най-бързо растящия голям пазар на телефони в света, пише Bloomberg.
Китайските компании заеха четири от петте топ места през последното тримесечие на 2016 г., оставяйки на заден план Micomax и Intex, сочи доклад на Counterpoint Research. Samsung заема първата позиция, но нейният дял от продажбите в Индия се е свил до 24% от 29% през същото тримесечие година по-рано. Vivo, Xiaomi, Lenovo/Motorola, Oppo и други китайски производители завземат дял от 46% от пазара, разкрива проучването.
Тези класации са особено променливи по цял свят. Но неумолимото настъпление на китайските марки в Индия, където през следващите пет години се очаква да бъдат продадени около 500 млн. смартфона, е необичайно, като се има предвид цялостната липса на ентусиазъм към китайските стоки там. Промяната идва въпреки миналогодишните призиви за бойкотирането на произведените в Китай продукти, предизвикани от политически въпроси, като китайската подкрепа за Пакистан.
Китайските марки пък се насочват към Индия, докато растежът на продажбите на вътрешния им пазар запазва нивото си, а конкуренцията става все по-ожесточена. Те бяха компаниите с най-много продажби миналата година, като заложиха на печеливши функции и компоненти, като големи екрани, модерни процесори, по-добри селфи камери и други. Много от тези фирми подписаха договори с боливудски и крикет звезди, които станаха посланици на марките, а целта беше по-лесно да се свържат с местните потребители.
Същевременно Apple има за цел да увеличи присъствието си в Индия, където засега има малък пазарен дял. Компанията от Купертино е планирала тази седмица да се срещне с представители на властите, за да обсъдят перспективите за насочване на част от производството на фирмата в самата страна. Това може да позволи на Apple да бъде по-конкурентна от ценова гледна точка, като избегне вносните мита и като отвори собствени магазини.
Възходът на китайските марки в Индия се ускори през последните няколко месеца. През цялата 2016 г. индийските Micromax, Intex и Reliance Jio бяха в топ 5 на производителите, но нито една от трите не успя да влезе в челната петица през последното тримесечие. Въпреки че Apple зае чак десета позиция през четвъртото тримесечие, след пускането на iPhone 7, тя превзе 62% от пазара на премиум устройства, които струват над 450 долара.
Micromax, дългогодишен подгласник на Samsung, за кратко успя да надмине южнокорейската марка през 2015 г.
А отвъд маркетинговите трикове, някои производителите агресивно яхнаха вълната на правителствената стратегия „Произведено в Индия“, за да се възползват от данъчни облекчения за местното производство.
Повече новини за технологии можете да научите от видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Езиковата мрежа на мозъка е по-голяма, отколкото се смяташе, откриха учени
ЦИК: Машините, на които ще гласуваме през октомври, са с изтекла гаранция
Портних: Дори картинките не са на Коцев. Ние му ги оставихме. Той просто ги наследи.
Златен медал: Стилияна Николова е световна шампионка на бухалки
На 28 юли 2061 човечеството ще види Халеевата комета
Образованието в ерата на изкуствения интелект: Учителят вече има нова роля
Как трябва да изглеждат централните банки на 21 век?
Великобритания трябва да се адаптира към горските пожари, те няма да изчезнат
Светът трябва да има думата относно Ормузкия проток
Икономическата разлика между Америка и Европа опира до толерантността към риска
13-те най-интересни класики от супертърга в Пебъл Бийч
Автомобилната жабка е създадена за нещо, което вече почти никой не ползва
Ason Martin направи най-мощния автомобил в света с преден двигател
Пространство, разход на гориво и цена: кой компактен SUV предлага най-много?
Скрита функция на подглавниците спасява човешки живот
Преди 25 години се появяват първите поддръжници на "Кръв и чест" в България
Йотова похвали ансамбъла ни по художествената гимнастика
Възрастна двойка загина в пожар в Гърция
Това би била втората голяма грешка на Путин след инвазията в Украйна
Модерни цветовe, които преобразяват дома