Днес ще бъде поставено началато на поредния етап от изграждането и реконструкцията на пречиствателната станция за отпадни води във Варна, който ще се финансира по линия на оперативна програма „Околна среда“, съобщиха от екоминистерството.
На официална церемония министърът на околната среда и водите Нона Караджова и кметът на Варна Кирил Йорданов ще подпишат договор за безвъзмездно финансиране в размер на 38,7 млн. лв.
При изпълнението на последния етап от реконструкцията на станцията се предвижда пълно пречистване на отпадъчните води, чрез изграждане на съоръжения за отстраняване на фосфор.
Общият капацитет на съоръженията е за пречистване на 110 хиляди кубически метра вода, като след завършването й станцията ще обслужва 450 хиляди жители.
Проектът предвижда освен реконструкция и модернизация на пречистващите съоръжения също вторична преработка на утайките. След завършването на проекта всички квартали на морския град ще бъдат свързани чрез канализация с пречиствателната станция, в резултат на което в Черно море ще се вливат само пречистени води, поясниха експерти.
Днес официално ще бъде открита и друга част от реконструкцията на пречиствателната станция на Варна, чието финансиране беше осъществено по линия на предприсъединителната програма ИСПА.
Обектът е на стойност 12 млн. евро, от които 75% бяха предоставени от европрограмата, а останалите 25% е националното съфинансиране.
В късните часове на деня министър Караджова ще посети и пречиствателната станция в курорта „Златни пясъци“, където предстои да започнат строителните дейности по дълбоководното заустване на отпадните води. Проектът е за 10 млн. лв., които се осигуряват от държавното предприятие за управление на отпадъците ПУДООС.
Вчера екоминистърът подписа още един общински договор за модернизация на ВиК мрежата в град Кнежа.
Проектът е за 31 млн. лева и се финансира по програма „Околна среда“. Той предвижда изграждане на пречиствателна станция плюс подмяна на 11 километра водопровод и 37 км. канализация.


Над 100 тона отпадъци събрани във Варна по време на кампанията „Да изчистим България заедно“
В сила е пропускателен режим по алеите "Дамба" и "Двореца" в Балчик
Киселова: Докладът на ДАНС за Баба Алино съдържаше информация, засягаща националната сигурност
Три зодии, на които животът често предоставя възможности в изобилие
Виц на деня - 10 юни
Сметките за AI са по-високи от всякога, а моментът за плащане наближава
САЩ и Израел не могат да скрият различията си за Иран
SpaceX, Anthropic, OpenAI ще прoменят историята за IPO на гигантски компании
Петролът тръгна нагоре след новите удари на САЩ срещу Иран
Пригответе се за потоп от петрол веднага щом Ормузкият проток отвори отново
Гениално или ексцентрично - „циклопското око“ на Citroen
Volkswagen премахва част от екстрите в колите
Два напомпани хечбека унижиха Lamborghini Revuelto
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Управителят на НЗОК д-р Петко Стефановски подаде оставка
Стоянов, МО: Спряхме предоставянето на оръжия за Украйна, не продажбата
3-4 евро за топка сладолед в Гърция, определиха цената като спекула
НАСА одобри италиански астронавт в мисията Артемида III