Държавите от ЕС да могат да забраняват отглеждането на генно-модифицирани организми (ГМО), дори и те да са разрешени за отглеждане на ниво ЕС. Това решение взеха европейските депутати в комисията по околна среда, съобщи пресцентърът на Европейския парламент.
Текстовете, разгледани на второ четене днес, бяха подкрепени от 53-ма депутати, 11 гласуваха против, а двама се въздържаха.
Забраната за отглеждане на ГМО може да се основава на различни критерии, сред които политиката по околна среда и по земеделие, устройственото планиране, както и заради социо-икономическо отражение на подобно решение. Мотив за забраната може да бъде и нежеланието за замърсяване на другите култури с ГМО.
„Гласуването днес показа, че имаме широк консенсус между политическите групи в Европейския парламент по една толкова чувствителна тема“, обясни докладчикът по темата Фредерик Рие от групата на АЛДЕ.
Тя допълни още, че с предложението на комисията по околна среда се изчиства процесът по даването на разрешение за отглеждане на ГМО на територията на ЕС, като водеща роля в него ще има Европейската агенция по безопасност на храните.
Исканията за разрешения ще бъдат разглеждани поотделно от Агенцията, като ще се взимат предвид директните, индиректните, незабавните, отложените във времето и кумулативните ефекти от модифицираните култури върху човешкото здраве и околната среда.
Припомняме, че ГМО се допускат свободно до пазара в ЕС, като задължително условие е те да бъдат обявени на етикета на продуктите. В същото време обаче е дадено разрешение за отглеждането на само една модифицирана култура – царевицата MON 810, разработена от Monsanto. Някои страни, сред които и България, на този етап се възползват от възможността за отказ от прилагане на европейските правила и не разрешават отглеждането на ГМО на територията си.


Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Велислав Величков: Няма “наше” или “ваше” НС, то е на всички граждани
Офицер от КГБ, манипулатор: Какви са отношенията между Путин и Тръмп?
И Йотова нахъса DARA: Вярваме в успеха, мило момиче
Пътят към Пампорово пропада още, мост ли е решението?