Таксите за възстановяване на електрозахранването след спирането му заради забавено плащане на сметките от абонати трябва да са еднакви и за трите електроразпределителни дружества, заяви днес председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев.
Той отбеляза, че ДКЕВР е взела решение за връщане на предишния размер такси за включване на тока от страна на ЧЕЗ България, които напоследък бяха удвоени.
Това стана, след като ЧЕЗ спечели дело пред Върховния административен съд (ВАС) срещу решение на ДКЕВР от 2008 г. за намаляване на цените на тези услуги, след което дружеството отново ги повиши и сега цената за повторно включване на електрозахранването за стандартна услуга е почти 40 лв., а за експресна услуга – близо 80 лв. Решението на ДКЕВР от 2008 г. беше, че въпросните цени трябва да бъдат съответно 19 лв. и 38 лв., което сега държавният регулатор потвърди.
Съобразихме се с решението на ВАС, изискахме още информация от дружествата и не открихме причина да се налагат по-високи такси, коментира сега Семерджиев, цитиран от БТА. Другите две ЕРП-та в страната - ЕВН България и Е.ОН България, не е необходимо да намаляват таксите за възстановяване на тока, тъй като те са около два пъти по-ниски от тези на ЧЕЗ.
По-рано днес ДКЕВР е връчила наказателни постановления на електроразпределителните дружества за извършени нарушения, като с най-много нарушения е ЧЕЗ България. Размерът на глобите предстои да бъде определен.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Четиричленно семейство почина, след като изяде диня с отрова за плъхове
Израел и Ливан се споразумяха да удължат с 45 дни примирието
Историческо: Шакира и Мадона ще пеят на полувремето на финала на Мондиал 2026
На Острова: Крайната десница разполага с ново оръжие - очарователни млади жени
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък