Кредитната рейтингова агенция Moody's Investors Service актуализира своята оценка за икономическата ситуация в България. Кредитният рейтинг е потвърден на Baa3 с положителна перспектива, съобщиха от Министерството на финансите.
През януари 2010 г. перспективата беше променена от стабилна на положителна като резултат от добрата устойчивост на България на ефектите от глобалната криза. Според рейтинговата агенция растежът следва да се възстанови, подпомогнат по-скоро със средства от ЕС.
Moody’s посочва силните страни на България, сред които са членството в ЕС, което осигурява финансова подкрепа и стимули за реформи, както и разумната фискална политика, ниският държавен дълг и поддържането на значителни фискални резерви. При съотношение на консолидиран държавен дълг към БВП от 14% България е третата най-малко задлъжняла страна в ЕС след Естония и Люксембург.
Moody's Investors Service обвързва бъдещо повишаване на кредитния рейтинг на България с фискална консолидация, подобряване на бюджетната прозрачност и възобновяването на устойчив икономически растеж. Факторите, свързани с процеса на конвергенция, водещи до влизането на България във валутния механизъм ERM II, също биха спомогнали за бъдещото повишение на кредитния рейтинг на страната.
През 2010 година дефицитът по текущата сметка се трансформира в малък излишък в периода януари-октомври, като резултат от свиването на търговския дефицит наполовина и нарастването на излишъка по сметката на услугите.
Предвид външните фактори и липсата на гъвкавост, наложена от паричния съвет, намаляването на дефицита по текущата сметка е важен елемент за дългосрочна макростабилност, посочва още в анализа си рейтинговата агенция.


„Събор Кривини“ дарява всички приходи от входни такси за ремонт на храм в Долни чифлик
Какво време ни очаква в събота?
Случай на заушка е регистриран във Варна
Капитанът на националите по водна топка: Дадохме 110 % от себе си на европейското във Варна
Предстои 51-ото издание на Националната купа по шахмат „Морско конче“
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
Ваксината срещу рак на Merck и Moderna е пробивът, който чакахме
Мери Дали за обратните изкупувания, инфлацията, търсенето на AI, част 2
Мери Дали за обратните изкупувания, инфлацията, търсенето на AI, част 1
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
ЦСКА отложи мача с Локомотив София след катастрофата в Крит
Нетаняху нападна Ердоган: Антисемитски диктатор
Борсов анализатор: Стотици хора в България всеки ден инвестират в злато
Сърбия активира Механизма за гражданска защита на ЕС заради пожарите
Наглост: Точили минерална вода от Спешното, за да си пълнят басейна
преди 15 години "България има един слаб премиер", заяви президентът Георги ПървановПремиерът Бойко Борисов отговори:"И другата кредитна агенция - "Муудис", потвърди рейтинга на България. Все едно чакат само г-н Първанов да се изкаже и веднага ни потвърждават положителната перспектива на България". отговор Сигнализирай за неуместен коментар