fallback

Властта вкара Закона за горите в задънена улица

Днес в София ще се проведат протест и контрапротест срещу поправките, добили известност като „Витоша ски“

10:15 | 20.06.12 г. 4

За пореден път граждани ще протестират срещу скандалните поправки в Закона за горите. Снимка: БТА

В момента изпълнителната власт няма процедура, по която да осигури обществено участие в процеса по обсъждане на скандалните промени в Закона за горите, станали известни като промените „Витоша ски“, тъй като законът вече е в парламента.

До този извод стигаха еколозите Тома Белев  от „Зелени Балкани“, Александър Дунчев, Любомир Костадинов и Ваня Рътарова, които преговаряха с експерти в Министерството на земеделието и храните до късно вечерта на 19 юни.

„Отидохме със задача да издействаме легитимен, прозрачен и открит процес за обсъждане на измененията“, съобщи Белев. По думите му обаче няма яснота кой вариант на закона ще бъде гледан от парламента след потвърждаване на ветото – този, който е получил вето от президента, или проекта на Министерския съвет, които се отличават съществено един от друг.

Оказва се, че част от предложенията, които са обект на критики от страна на екозащитниците, са внасяни от депутати след проекта на правителството и затова изпълнителната власт не е наясно с логиката и проблемите им.

За пореден път само представителите на коалицията „За да остане природа в България“ имат писмени предложения по закона, докато експертите от изпълнителната власт и представителите на инвеститорите са преговаряли само устно.

Представителят на Националното гражданско движение „Природата за хората и регионите” Филип Цанов за пореден път продължава да настоява строителството на ски лифтове и писти да се извършва само с право на строеж и без промяна на предназначението на горите (без изключване от горския фонд), който според Тома Белев е ключовият проблемен текст. По думите му засега няма решение и по отношение на проблемния текст с изсичането на крайречните гори.

Представителите на земеделското министерство са предложили да се преразгледа един необсъждан до този момент текст, според който в горите публична държавна собственост ще има възможност да строят само държавата и общините, тоест, ще се поиска възможност такова право да имат и частни лица и компании. Горите публична държавна собственост всъщност са горите в защитените територии, санитарно-охранителните зони, военните обекти, дендрариумите и местностите с географски култури и семенни бази.

Днес се очаква да има неофициално заседание на парламентарната комисия по земеделието и горите, където юристи на парламента ще изясняват как да се процедира с по-нататъшното обсъжадене по закона. В четвъртък комисията трябва да гласува официално това решение.

От коалиция „За да остане природа в България“ ще предложат днес официално чрез становище на управляващите да се спрат разговорите по същество, докато не се стартира легитимен, прозрачен и открит процес за обсъждане на измененията. „Когато го направят, тогава може да продължим - иначе е много уморително и безрезултатно пилеене на време и енергия“, коментира Белев след вчерашните преговори.

Освен с преговори по закона, днешният ден ще бъде белязан и от два протеста. Първият се организира от Национално гражданско движение „Природата за хората и регионите” и ще се проведе от 13.00 до 14.00 часа на площад „Народно събрание”. Той в подкрепа на Закона за горите и ще бъде под надслов: "Не на екологичния рекет". В 13 ч. се планира шествието да тръгне към сградата на Министерския съвет, където се очаква да бъде връчено послание до премиера Бойко Борисов.

От 18,30 пред НДК в София започва друг протест, организиран от скиори и сноубордисти, които подкрепят природозащитните организации и гражданите и настояват за изготвянето на Закон за горите, който да опазва природното наследство на България. Шествието е първият за последните дни протест на екозащитниците, който има официално разрешение за провеждането му.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:28 | 13.09.22 г.
fallback