Ден след като здравният министър Десислава Атанасова изрази надежда, че „има шанс ставката за ДДС за лекарствата да бъде намалена, премиерът Бойко Борисов категорично отхвърли тази възможност.
„Адмирирам желанието на здравния министър да се намали ДДС за лекарствата, но сметките в момента не излизат“, съобщи премиерът Бойко Борисов във Варна, предаде БТА.
Изчисленията показали, че подобно намаление на данъка ще струва на бюджета 200 милиона лева, което на този етап кабинетът не може да си позволи.
Борисов повтори изразеното от зам.- министъра на финансите Владислав Горанов мнение, че подобни данъчни корекции имат краткосрочен ефект, като цените на крайните продукти поевтиняват за няколко месеца, след което отново се връщат в предишните си нива.
За пример той даде понижението на ДДС при туристическите продукти. „Гражданите не само не усетиха намаляването на цените на пакетните услуги, но тези цени постепенно се изравниха, а разликата между 9 и 20 процента отива в джоба на частниците“, коментира още Борисов.
Правителството предвижда в бюджета на здравната каса за следващата година да се заделят с 50 млн. лв. повече, съобщи още премиерът, представяйки компенсаторните мерки, които би могло да се въведат за реформиране на здравеопазването.
Здравният министър Десислава Атанасова уточни, че тези допълнителни пари ще бъдат за медицински изделия, които касата сега не покрива, а те се закупуват от пациентите.
Премиерът и здравният министър откриха днес във варненската болница "Света Анна" нов компютърен томограф, осигурен със субсидията от 1,2 млн. лв., предоставена от здравното министерство.


1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Черно море потопи ЦСКА в дъжда на "Тича"
Скоро: Озоновата дупка ще изчезне непълно
Тъжна вест! Почина един от най-големите архитекти в историята
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Българската икономика расте 2-3 пъти по-бързо, отколкото средната на европейско ниво
„Черно море” потопи ЦСКА в деня на моряците
Оставка на правителството няма да е заплаха за България в Еврозоната
„Байерн” надигра „Щутгарт” с хеттрик на Кейн
Божидар Божанов: По всичко изглежда, че провокаторите са действали с МВР
преди 13 години Здравният ни министър е високо интелигентна и ерудирана личност, хуманна и мислеща за благосъстоянието на хората, за възможността им да се лекуват и да живеят пълноценно, докато всички останали псевдо министри са егоцентрични и мислят само и единствено за себе си, поради този факт не могат да я разберат и отказват да и сътрудничат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Бойко този път се изложи.Поне той да беше прогледнал.Атанасова е с правото си и иска да помогне на бедните и болните хора, защо никой не иска да я подкрепи в тази благородна кауза? отговор Сигнализирай за неуместен коментар