fallback

АПСК прекратява приватизацията на ВМЗ-Сопот*

Единственият кандидат е подал оферта, но не е превел депозит за осъществяването на сделката

16:22 | 14.01.13 г. 9

Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол прекратява процедурата за приватизаия на ВМЗ-Сопот. Това заявиха за Investor.bg от ведомството.

Причината за това е, че единственият кандидат да купи оръжейния завод "Емко" ЕООД не е платил депозита, който е трябвало да внесе днес след подаването на офертата.

"Кандидатът е представил оферта, за да купи предприятието след 15:00 часа, но не е внесъл необходимия депозит от 3 млн. лв.", коментират от приватизационното ведомство.

По-рано днес изпълнителният директор на АПСК Емил Караниколов коментира, че има вероятност процедурата да бъде преустановена, ако "Емко" не внесе оферта до 15:00 ч.

"Проблемът идва от сключения колективен трудов договор (КТД), който е между синдикатите и ВМЗ-Сопот. С банковата си гаранция, която е неотменима, той всъщност иска предоговаряне на КТД, не на стратегията, не и на процедурата за приватизация, но държавата няма как да гарантира такова нещо. Съгласно КТД освобождаване на работници от ВМЗ-Сопот става само и изрично със съгласието и на двата синдиката. Ако някой бъде освободен без съгласието на синдикатите, независимо дали ще бъдат платени неустойките към държавата за това освобождаване, независимо дали ще бъдат изплатени неустойките спрямо самия работник, съдът ще го възстанови на работа, тъй като това е неотменимо условие", обясни Караниколов в интервю за БНР.

Пред Investor.bg Караниколов коментира и трите възможни изхода от ситуацията оттук нататък.

Първият, който е най-нежелателен и най-песимистичен, е дружеството да бъде обявено в несъстоятелност, защото на практика към настоящия момент то се е декапитализирало.

Вторият вариант е да бъде предоговорена нова приватизационна стратегия в Народното събрание. Този изход от тежката за предприятието ситуация също е нежелан, защото за осъщестяването на този ход ще са нужни поне 9 месеца административно време.

Според изпълнителния директор третият възможен изход за ВМЗ е да бъде извадено от списъка със забранените за приватизация предприятия. По този начин то ще може да бъде продадено без предварителна стратегия, а за процедурата ще бъде нужно и по-малко време.

"Все пак АПСК не се ангажира да предлага официално тези решения", коментира още Караниколов.

Пламен Димитров, президент на КНСБ

ВМЗ-Сопот може да се влее към други търговски дружества с държавно участие, каквото е „ТЕРЕМ" АД, каза на пресконференция в Пловдив лидерът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от БТА.

Заводите „ТЕРЕМ” са пример за оздравителна програма на едно държавно предприятие, смята Пламен Димитров. Очакваната годишна печалба на дружеството сега е 8 милиона лева, а преди години там също имаше трудности с изплащането на възнагражденията на работниците.

От синдиката настояват държавата да обмисли и други варианти, с които да натовари предприятието да работи. Също така да бъдат гарантирани поне минималните плащания на работниците от ВМЗ - това са 60% от възнагражденията им, но не по-малко от минималната работна заплата, каза Димитров.

Ефективните стачни действия във ВМЗ - Сопот бяха възобновени. Заради студа работниците излизат да протестират пред завода през няколко часа. Те настояват държавата да гарантира прозрачна приватизация на предприятието. Според тях е недопустимо кандидат-купувачът да говори за съкращения на повече от половината служители.

* Допълнена към 18.00 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:27 | 13.09.22 г.
fallback