Двете морски авиогари на България-летищата във Варна и в Бургас отбелязват ръст на обслужените пътници през 2012 г. с 4,9% спрямо предходната 2011 г. Така през изминалата година през двата авиотерминала са преминали общо над 3,6 млн. пътника, сочат данни на компанията-оператор на двете летища “Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт” АД за дейността на терминалите през изминалата 2012 г.
Най-осезаем е ръстът на пътниците, преминали през летище Бургас – 5,6% спрямо тези през 2011 г. Данните на „Фрапорт“ сочат, че през 2012 авиогарата е обслужила над 2,38 млн. пътника. По този начин се запазва тенденцията от предходните години през летище Бургас традиционно да минават над 2 млн. посетители.
Данните на компанията-оператор сочат още, че бургаското летище е обслужило най-много пътници от Русия. Техният брой в края на 2012 достигна 530 хил. души, което е 35 % ръст в сравнение с предходната година. След тях се нареждат пътуващите от и за Германия, които почти запазват миналогодишните нива. Следват ги гостите от Великобритания и Чешката република, с ръст съответно от 6% и 22%.
Същевременно през 2012 г. на летище Варна „Фрапорт“ е обслужил близо 1,3 млн. пътници, което е положителен ръст от 3,35 % на годишна база. За първи път от 6 години насам е налице тенденция за нарастване на пътническия трафик на Северното Черноморие, коментират от компанията.
От „Фрапорт“ обобщават резултатите си за изминалата 2012 г. с тенденцията, че ключови пазари на летищата Варна и Бургас остават Германия и Русия. За втора поредна година руският пазар е най-силно изразения на двете летища, с високи темпове на нарастване. Най-предпочитаната дестинация на двата морски аеропорта се запазва руската столица Москва.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове
ЕС има тайвански проблем на стойност 2 трилиона долара