България ще оспори иска на "Росатом" от 1 млрд. евро за отказа от АЕЦ "Белене" и е убедена, че ще спечели. Това е заявил пред руски медии вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков по време на икономически форум в Москва.
Националната електрическа компания на България, към която руската държавна корпорация "Росатом" предяви съдебен иск от 1 милиард евро, се подготвя да го оспори в съда. Това е заявил в кулоарите на икономическия форум, носещ името на Егор Гайдар, българският финансов министър, цитиран от „Интерфакс”.
По думите на Симеон Данков споразумението между двете компании е изтекло през март миналата година, като възложителят не е подписвал договори за изготвянето на реактори за блоковете на атомната централа, докато това споразумение е било все още действащо.
Агенцията припомня взетото от България през март 2012 г. решение да се откаже от строителството на АЕЦ "Белене". В отговор от "Росатом" предявиха иск, който според руската корпорация включва стойността на вече извършените по проекта дейности и оборудването с дълъг цикъл на производство, както и загубите от прекратяването на проекта.
Руските медии информират и за предстоящия в края на месеца референдум у нас за изграждането на нова ядрена централа в България.
(БНР)
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа


преди 13 години Ако НЕК бъде осъдена да плати 2 млрд, НЕК ще бъде в несъстоятелност, т.е. Росатом ще придобие Козлодуй отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години то голяма радост кипи тука за това че чужда компания ще ни съди с претенции от 1 милиард евро. .БРАВО БЪЛГАРИ п.п.Не за друго ама от чисто любопитство да попитам : не ви ли се схваща кръста като се навеждате толкова ниско ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Е, те Герб са тука така, ту иначе. Да-да-не-не. Кой знае какъв "факс" ще получат до 27ми ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години И КАК,И КАК ЩЕ СПЕЧЕЛИ ДЕЛОТО..., МОЖЕ БИ КАТО НАЕМЕ РАМБО, ЗА ДА ИМ БИЕ ШАМАРИ...??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Писменото споразумение за АЕЦ Белене има силата на подписан договор - може да се надяваме колкото си искаме, че оспорването на иска на Росатом за 1 млн.евро неустойка ще мине, ама едва ли... Международния съд е обективен! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Тaм където ГЛУПОСТТА Е образец,Там РАЗУМЪТ е БЕЗУМИЕ!!Йохан Волфганг Гьоте отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години до коментар #3 И кво викаш , да бръкнат , дълбоко в джоба на данъкоплатците , да похарчат пари , които нямаме за нещо , КОЕТО НЕ НИ ТРЯБВА и после да чакаме 100 години да си избием парите и от там нататък да започваме да трупаме пари и да живеем добре ? И на всичкото отгоре , какво ще го правим тоя АЕЦ , на кой ще го продаваме тоя ток , при положение , че само в Турция се строят 20 нови АЕЦ-а , а и други държави са в процес на строене на ядрени мощности ! Айде ходи си строй макети на АЕЦ-и , ТЕЦ-ове , ВЕЦ-ове и не ни занимавай с глупопсти ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Боже моля те отърви ни от това недоразумение и началника му отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Scrooge McDuck - я кажи колко пари ти дават от ПП ГЕРБ да пишеш във форума и под коментарите и да обиждаш така вулгарно хората??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Доклада го има на сайта на МИ. На мен ми се стори малко странен, преди всичко кратичък, но в общи линии цифрите от пост 3 са същите.Но да не забравяме, че една министърка построи сграда с Стара Загора за 3000 евро на квадрат, когато цените бяха 500-600 :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар