Новите спални вагони, които държавата ни закупи от Турция, ще бъдат пуснати през март. Това заяви пред ТV7 министърът на транспорта, информационните технологии и съoбщенията Ивайло Московски, който бе потърсен във връзка с няколко текущи теми в транспорта у нас.
Припомняме, че въпросните нови спални мотриси трябваше да станат част от състава на железницата още през август. Тогава ръководството на БДЖ обеща, че до края на лятото потребителите ще могат да се возят в тях, а в последствие същото обещание бе прехвърлено за месеците септември и октомври.
Московски обясни забавянето с нуждата вагоните да бъдат сертифицирани, за което пък са нужни документи за съответствие от доставчиците на отделните компоненти. Ресорният министър на транспорта даде например със спирачните системи, които се конструират в Германия.
"Действително се забавихме, но вагоните вече са в България, а сертификацията отнема малко повече време и веднага щом приключи, ще бъдат пуснати", обеща министърът.
Летище София
Мовсковски коментира и текущата ситуация около най-голямата аерогара на България - Летище "София". Той съобщи, че до края на лятото столичният авиотерминал ще получи сертификат от най-високата категория в света - 3Б, за кацане при гъста мъгла.
"Летището ни е оборудвано с цялата необходима техника и експертност, която позволява кацане при най-тежки метеорологични условия. Параметрите са 15 м височина и 25 м видимост на пистата", поясни още транспортният министър.
Изпитите пред КАТ
От тази година шофьорският изпит в КАТ вече ще се провежда на таблет. Така всичко ще стане "по-лесно и ще гарантира по-големи мерки за прозрачност", добави ресорният министър.
”Таблетите ще се наложат на изпита. Имаме гратисен период до 2016 г. През тази година гоним нивото 25% от изпитите да минат в електронен формат. Там по електронен начин и на случаен принцип се разбъркват въпросите, така че вече няма да се зубри. Сега се маркират отговори, а след като се въведат таблетите, такива манипулации ще отпаднат”, обясни подробно той.


Свален е дрон край Албена
Белгийски медии: България предлага добро съотношение между цена и качество в туризма
12 души са загинали при 291 тежки катастрофи от началото на годината във Варненско
Варненско лято беше открито с протест на творците от ТМПЦ
ЕРП Север стартира услуги по агрегиране чрез своята Виртуална електроцентрала
Уолстрийт вече залага на поевтиняване на еврото
Нито Иран, нито САЩ искат Ормуз да остане затворен
Може ли петролът да падне на $40
Кои индустрии в ЕС са в риск от китайския внос
София може да обнови жълтите павета при политическа воля и по-малко бюрокрация
Тревога: Спадът при Toyota се засилва
AdBlue в резервоара прати нов дизелов пикап за скрап
Автомобилите на Renault след 2022 година получиха изкуствен интелект
Голямата грешка, която правят много шофьори в трафика
Защо съвременните коли имат втора тръба на ауспуха
Домусчиев: КРИБ има шест условия за подкрепа на бюджета
Нощна размяна на удари между Русия и Украйна, свалени са дронове
Десислава Радева осъди жълт сайт за 25 500 лв.
Спипаха 21-годишен да "хвърчи" с 200 км/ч по пътя Пловдив - Пазарджик
преди 13 години Само едно не разбирам, защо трябва да купуваме вагони от Турция като има три завода за вагони в България? отговор Сигнализирай за неуместен коментар