Приватизацията е закъснял и неудачен вариант за българската енергетиката, коментира икономистът Илиян Василев в свое интервю за Bulgaria On Air. Според него трябва да бъдат потърсени нетрадиционни методи, особено в производството и износа на електричество, защото предприятията няма да издържат процедура по приватизация
Като един нетрадиционен подход Василев описа договорите за дългосрочно изкупуване на енергия да бъдат обвързани с дял от собствеността в предприятието.
Агенцията за приватизация е остаряла, загубила значението си структура, която трябва да се преобразува и обедини с други ведомства и да се превърне във фонд за управление на публичната собственост, смята още експертът.
Според Василев основното предизвикателство пред новия министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев е тежкото финансово състояние в българската енергетика и на държавните енергийни дружества. Според него е необходим по-силен енергиен регулатор, както пренасочване на икономиката към производства, в които има устойчиво търсене.
Сериозен проблем остават и дълговете на НЕК. По изискване на Брюксел от капитала на електрическата компания трябва да се изведат активите на ЕСО, но Василев се опасява, че това допълнително ще декапитализира енергийното дружество.
Експертът препоръча да бъде отстояван внимателно националния интерес по време на съдебното дело в Женева за АЕЦ "Белене" - проект, който БСП ожесточено защитава. Един от казусите, с които Народното събрание възможно най-скоро трябва да се занимае, е именно дали да продължи или не проекта.
Що се отнася до цената на тока Василев е на мнение, че са необходими по-дългосрочни мерки относно ценообразуването на електроенергията - не само схемата, обявена от икономическото министерство и енергийния регулатор. Илиан Василев не споделя и становището на Световната банка, че Българският енергиен холдинг (БЕХ) трябва да бъде закрит, но признава, че реформите в него отдавна са закъснели.
"Проблемът е, че досега БЕХ трябваше да бъде преструктутиран, да се изчистят доблиращите функции. Той вече трябваше да бъде публично листвана компания, което щеше да наложи стандарти на прозрачност, на добри корпоративни практики, а не като сега - нито рак, нито щука, нещо като нищо на света", заяви Василев.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
преди 13 години Приватизацията на енергетиката в БГ очевидно за всички се оказа пълен провал. Видно е, че всички частни генериращи мощности произвеждат в пъти по-скъпа енергия от държавните и оставени на свободния пазар биха фалирали мигновено. още по-трагично е положението при частните ЕРП-та - милиарди изнесени пари срещу почти никакви резултати. След всичко това този и други експерти би трябвало или да замълчат или да кажат "извинете"... отговор Сигнализирай за неуместен коментар