fallback

Новата методика за цената на тока залага на правилно натоварване на мощностите

В крайна сметка представената методика ще доведе до ръст на цената на тока, но с около 2%, не с 40%, уточни Асен Василев

14:36 | 31.05.13 г. 23

Правилното натоварване на мощностите води до спестяване на разходите и е в основата на новата методика за определяне на цената на тока. Това стана ясно от презентацията на напусналия поста си служебен министър на енергетиката Асен Василев. Той представи идеите за промяна в цената на тока по време на заседанието на обществения съвет в Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ).

В модела е предвидено преразглеждане на микса, намаляване на таксата за пренос от 37 лева на 7 лева, както и месечни търгове за "студения" и "горещия" резерв, което ще свали цената му. Отпада кроссубсидирането, премахнати са и добавките, което ще освободи износа. Така в цената на ЕСО остават само резервите и технологичните разходи. 

След представянето на методиката стана ясно, че крайните цени за потребителите ще се повишат. За потребителите на ЧЕЗ увеличението ще бъде с 2,5%, за тези на EVN - с 0,5%. Единствено намаление има за "Енерго - Про", което ще бъде в рамките на 1%. "Това е значително под исканите 40% поскъпване на тока от електроразпределителните дружества", заяви Асен Василев. 

От ЕРП-тата изтъкнаха, че подкрепят новата методика, но в предложенията не са включени някои техни технологични разходи - като за инвестиции или несъбираемите разходи. Дружествата обясниха още, че са дали резервите си при намалението на цената на 5 март. 

Електроразпределителните дружества се обявиха против и намаляването на нормата на възвръщаемост - от 12% на 3%, записано в новата методика. Мотивите им са, че толкова ниска норма на възвръщаемост няма никъде в Европа, освен това12% досега не са постигани. 

Преди да съобщи крайните цени за потребителите бившият вече служебен министър направи преглед на енергийния микс и възможните промени. Прогнозираното количество за следващата година е 33 терават часа, като 17 теравата се изкупуват задължително. 

Асен Василев разкри, че 250 млн. лева (150 млн. лева за студения резерв и 100 млн. лева за горивните компоненти) например ще могат да бъдат спестени, ако правилно се натоварят мощностите в ТЕЦ „Марица Изток“ 1 (AES) и ТЕЦ „Марица Изток“ 3 (ConturGlobal).

Това означава натоварване до процента на задължителното изкупуване и в момента се водят преговори в тази насока, уточни той.

Мерките насочени към когенерациите включват ограничаване на практиката за продажба на произвеждания от заводските централи ток на високата договорена цена, а самите предприятия да купуват евтин ток от Румъния. Василев уточни, че вносителите на ток ще бъдат длъжни да плащат 50% от внесения ток на цената, която е за българския пазар, а останалите количества – по договорената цена от чуждия производител.

Освен това държавата стриктно ще трябва да спазва изискването да се изкупува производството на ток само от високоефективното производство по отношение на заводските централи и топлофикациите, заяви Василев.

„Задължително трябва да изкупуваме още тока от ВЕЦ-овете, за да не се наводним“, допълни още енергийният министър. Разчетите обаче показват, че цената на електричеството от тези централи е една от най-ниската и Задължително за изкупуване е още и електричеството, което се произвежда от възобновяеми източници.

След промените цената на електричеството от мощности, което държавата има задължения да изкупува е около 155 лева. Цената на незадължителните за изкупуване количества електричество е от ТЕЦ „Варна“, което гарантира нормалното захранване в региона за летния сезон, ТЕЦ „Марица Изток“ 2 и АЕЦ „Козлодуй“. Цената на електричеството е 50 лева. „Така цената на НЕК ще бъде 104,57 лева“, заяви бившият енергиен министър в служебния кабинет.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:35 | 14.09.22 г.
fallback