България и Румъния ще работят за строителството на трети мост над Дунав, който да свърже Силистра с румънския град Кълъраш. Президентът на България Росен Плевнелиев и румънският държавен глава Траян Басеку коментираха тази възможност по време на 18-та Среща на държавните глави от страните от Централна и Източна Европа, която се провежда в Братислава, съобщиха от пресцентъра на Президентството.
За изграждането на трети мост на Дунав двете страни ще търсят различни варианти за финансиране по линия на структурните фондове на Европейския съюз, Програмата за трансгранично сътрудничество и Дунавската стратегия.
Още в началото на април държавният глава Росен Плевнелиев съобщи за плановете на България да си сътрудничи с Румъния за строителството на два нови моста на Дунав. Тогава той обясни, че изграждането е част от плановете на правителството да реализира потенциала на реката, който "е много голям, но неизползван". Проектирането на обектите може да приключи до края на 2020 г.
Очаква се утре (14 юни) ще се състои дългоочакваното официалното откриване на Дунав мост 2. На събитието се очаква да присъстват държавния глава Росен Плевнелиев и министър-председателят Пламен Орешарски, както и други политически личности от българска и румънска страна.


България изостава само на Русия в отборното класиране на Световно по художествена гимнастика
„Погледни ме – осинови ме“: Фотоизложба дава шанс на кучета от приюта в Каменар
324 души дариха кръв във Варна за седмица, нуждата от 0+ остава
Фестивалната столица на България: лятото, в което музиката и киното превзеха Варна
Черно море влиза в Pro Cup – нов турнир за 720 000 евро
Пептидите не бива да се превръщат в новия фентанилов проблем на Китай
Унгария потапя шлепове, за да повиши нивото на Дунав край АЕЦ „Пакш“
Атаките срещу кораби в Ормуз се засилват, САЩ затягат натиска над Иран
Приходите на Anthropic скочиха до над $11,5 млрд. за второто тримесечие
Моди очертава плановете за растеж на Индия и се обръща към младите
Новият часовник на Mercedes изостава с един ден за 1040 години
Германски производител готви революционни спирачки
Volkswagen поема нов курс – по-малко модели, повече иновации
Lamborghini представи най-бързия и най-мощен автомобил в историята си
Капачката на резервоара крие тайна функция
Криминален журналист: При убийството в Пловдив са пропуснати много неща
Почина Марк Райдел – номинираният за "Оскар" режисьор на "На златното езеро" и "Розата"
Отвлякоха 26-годишна жена от Горна Оряховица, отрязаха косата ѝ: Седем са задържани
Силен трус 6,9 разтърси Индонезия: Засега няма данни за жертви и разрушения
"Отлична реклама за самоубийствена политика": Кирил Дмитриев за видео с мигрант, хвърлящ пари
преди 13 години А кой и как ще изплаща втория?И кой сключи тоя договор със Сити банк, с тая странна неизплащаема лихва?Скоро, да не дава Господ, Сити банк може да стане собственик на едно така европейско дунавско мостче.Дано съм лош пророк! отговор Сигнализирай за неуместен коментар