fallback

"Шах Дениз II" отхвърли Nabucco-Запад като трасе към Европа

На този етап не е ясно дали отказът ще постави под въпрос реализацията на проекта

15:02 | 26.06.13 г. 2

Консорциумът, който управлява находището „Шах Дениз“II, отхвърли Nabucco - Запад като възможно трасе към Европа, съобщи OMV. През април австрийската компания изкупи дела на RWE в проекта. Първоначално всички участници в проекта – енергийни дружества от България, Унгария, Румъния, Австрия, Турция и Германия, държаха по 16,7% от проекта. С продажбата на дела си Германия обаче напусна.

Консорциумът трябваше да избере между две опции – Nabucco - Запад и Трансадриатическия газопровод. По време на първата министерска среща на страните, през чиято територия минава газопроводът, беше изказана увереност, че изборът ще падне именно върху Nabucco - Запад, заради по-добрите условия.

Тогава беше заявено, че това е възможност да бъде възобновена работата по проекта. 

Срещата се проведе в началото на януари в София. Тогава беше съобщено, че до края на юни 2013 година ще започне и строежът на българските части от проекта.

Михаил Андонов, шеф на Българския енергиен холдинг, под чиято шапка е  българският акционер в проекта - „Булгаргаз“, обясни, че ако „Шах Дениз“ II се откажат от идеята, България не губи нищо, а ще има газови връзки с Турция.

Така ще диверсифицираме източниците на газ, от което имаме нужда, уточни вече бившият председател на БЕХ. Междувременно страните от ЕС, през чиято територия минава Nabucco, поискаха европейските институции да признаят важността на проекта и да осигурят необходимата регулаторна и техническа помощ.

Първоначално се предвиждаше Nabucco да е с дължина от 4 хил. километра и да докарва газ от Азербайджан до Европа. Заради високата цена на проекта, както и несигурността дали ще има достатъчно суровина да бъде изпълнен капацитета на газопровода, обаче трасето беше намалено до 1,3 хил. километра, или само западното трасе на газопровода. 

Според енергийния експерт Илиян Василев, цитиран от БТА, Nabucco - Запад е бил най-големият шанс на страните от Централна и Югоизточна Европа да диверсифицират доставките на природен газ от Русия. По негови данни в периода 2005 - 2011 година зависимостта на България от руски газ се увеличава от 81% на 85%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:48 | 12.09.22 г.
fallback