Всички промени в нормативни актове, разглеждани от Министерския съвет, ще трябва да бъдат съпътствани от оценка на въздействието върху стопанската активност и заетостта и мотивирано становище в случай, че с тях се предлага въвеждане на регулаторен режим.
Това предвиждат промени в Устройствения правилник на Министерския съвет и неговата администрация, които правителството прие на днешното си заседание.
В оценката и становището ще се разясняват целите на предложеното действие от страна на държавните органи и ползите от него, ще се изчисляват икономическите и социални разходи, които ще бъдат извършени, ще се оценява административната и регулаторна тежест, както и проведените обществени консултации.
Същевременно министрите решиха да започнат да се изготвят и 3-месечни оперативни програми за работата на правителството. Те ще представляват график на заседанията на Министерския съвет, както и списък на планираните за приемане проекти на закони и на подзаконови актове.
По време на днешното си заседание кабинетът реши също така да закрие досегашният отдел „Управление на собствеността”, но откри нов самостоятелен отдел – „Контрол по изпълнението на актовете и договорите”. Той се влива в дирекция „Административно обслужване”, която се преобразува в „Административно и правно обслужване и управление на собствеността”.
Дирекция „Стратегическо развитие и координация” се трансформира в „Икономическа и социална политика” и се създава нова дирекция – „Правителствена информационна служба”.
Закрива се секретариатът на Съвета по сигурността. Дейността във връзка с националните стратегически програми за развитие пък се прехвърля към Министерството на финансите.
Закрива се и Спортно-оздравителният комплекс „Лозенец” като юридическо лице, като архивът, правата и задълженията и имуществото му преминават към болница „Лозенец”. Със 111 щатни бройки се намалява и числеността в областните администрации.


Крисия и Веселин Маринов пят на плажа в "Аспарухово"
Спипаха двама за кражба от магазин за дрехи във Варна
Арестуваха силистренец, убил възрастен мъж в дома му за 350 евро
Ограничават движението в центъра за Празника на Варна
Варненските полицаи откриха големи количества дрога при четири акции през последните дни
Z.ai подготвя нов AI модел в битката с OpenAI и Anthropic
Нов недостиг на гориво в руски региони след атаките на Украйна срещу рафинерии
OpenAI отчита годишен темп на приходите от над $40 милиарда преди IPO-то
Т. Джамов: Все повече хора у нас имат интерес към бойните спортове
Колко пари спечели Божидар Саръбоюков от бронза на Европейското
Популярен аргумент срещу електромобилите беше разбит
Това е единственото BMW 8-Series E31 с дизелов двигател
Cadillac зарадва клиент със седан за 500 000 долара
Роботите в заводите не могат да заменят напълно хората
Продавате употребяван автомобил? Новите регулации на ЕС вече са в сила
Радев изненада: Успяхме да елиминираме олигархията, тя е извън властта (ВИДЕО)
Демерджиев: Двете групи в Ботевградско са тормозели хората, държат се нагло и арогантно
Терзиев: Свикнал съм на критика, поздравявам кмета на Бургас
Пореден изверг влачи куче с кола в с. Брестница
Богданов: В програмата на ПБ има много думи, но никакви цели и цифри