fallback

Граждански сдружения поискаха незабавно разваляне на концесията на мина Челопеч

Концесионерът твърди, че спазва законодателството при добива на метали

16:42 | 10.09.13 г. 1

За незабавно разваляне на концесията на мина Челопеч настояха граждански сдружения. Държавата не обръща внимание на концесионните договори и не упражнява ефективен контрол върху концесионера "Дънди Прешъс Метълс", иначе досега договорите отдавна щяха да са развалени, заяви Добри Добрев, председател на Граждански комитет "Челопеч", цитиран от БТА.

Добрев сигнализира за сериозни екологични нарушения на концесионера - превозване и складиране на открито на опасни за здравето материали, незаконно преработване на арсенов концентрат, както и неспазване на разрешеното количество за добив на подземни богатства - според Добрев добиваните количества са увеличени от 2 на 3 млн. тона. Това ще доведе до по-бързо изчерпване на находището и увеличаване на безработицата, смята Добрев.

Според него има редица нередности и при назначаването на хора на работа, а наетите жители от Челопеч в мината са едва 16%. По закона за концесиите трябва ежегодно да се отделят инвестиции за село Челопеч, а такива липсват от много години, заяви още общественикът.

Проф. Вълко Гергелчев пък посочи, че при добиването на подземните богатства не се спазват елементарни изисквания като това да се запълват празните пространства, за да не се получи срутване на старите галерии.

Петя Чолакова от Гражданско сдружение "За един по-добър живот" каза, че през Челопеч непрекъснато преминават открити камиони, превозващи вредни вещества и тежки метали, като тези вещества се съхраняват на открито. Има разлив на арсен в близкия до Челопеч язовир Качулка, на който местните жители поят животните си, увеличено е и хвостохранилището над село Карлиево в непосредствена близост до защитена зона "Средна гора", посочи Чолакова.

Роман Кендеров от гражданската организация "Народовластие" заяви, че НПО нямат достъп до пълния концесионен договор с всичките му клаузи, но според публикувания в сайта на Националния концесионен регистър договор "Дънди Прешъс" са длъжни да плащат концесионна такса за добиваните от тях злато, мед и сребро. За среброто досега те не са плащали, а само за миналата година са добити над 12 тона сребро, каза Кендеров. Това според него е достатъчно основание за разваляне на концесията.

Дончо Иванов от "Коалиция за устойчиво развитие" призова да се направят пълни здравни изследвания на населението в Челопеч от независима лаборатория, за да се установи рискът за здравето им.

Потърсени за коментар, от ръководството на "Дънди Прешъс Метълс" заявиха, че твърденията на гражданските организации не отговарят на истината. Складът за концентрат е регламентиран и отговаря на изискванията, а превозът на концентрата се осъществява от специален жп - възел, а не с открити камиони, посочиха от компанията. Добивът на руда е увеличен съгласно изискванията на законодателството, но не е увеличен до 3 млн. тона, уточниха още от "Дънди Прешъс Метълс".

От компанията увериха, че 95% от работещите в предприятието са от Средногорския регион, а 17% са от самото село Челопеч. Никога не е имало разлив на арсен в язовир "Качулка", заяви още ръководството на компанията. Дружеството плаща концесионни такси съгласно концесионния договор върху металите, които се добиват от рудата - злато, сребро и мед, посочиха от там.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:57 | 11.09.22 г.
fallback