fallback

Плевнелиев: Търсим начини за намаляване на газовата зависимост от Русия

Възможност за редуциране на доставките е включването към Трансадриатическия газопровод, смята българският президент

12:00 | 27.09.13 г. 8

"До пет години бих искал не повече от 50% от годишното ни потребление на природен газ да бъде от внасяно от Русия”, заяви президентът Росен Плевнелиев в интервю за Bloomberg. Страната ни ще постигне това редуциране чрез включването към Трансадриатическия газопровод (ТАР) – газопроводът избран от консорциума „Шах Дениз” II за пренос на газ до Италия.

За преноса на природен газ от Азербайджан конкуренти бяха ТАР и Nabucco. Акционерите в проекта обаче се спряха върху варианта тръбите да минат през Турция до Италия, а не през Балканския полуостров и България. България обаче може да се включи към ТАР чрез интерконекторна връзка с Гърция при Комотини.

Именно върху тази възможност се базира и увереността на Плевнелиев за диверсификация на газовите доставки и намаляването на вноса от Русия.

С осигуряване на различни източници ще избегнем ситуацията от зимата на 2009 година, когато газовата „война” между Украйна и Русия остави без суровина голяма част от Европа. Нов такъв сценарий ще ограничи ръста на икономиката, коментира още българският президент.

Газовата връзка с Комотини обаче все още не е изградена. Всъщност плановете на правителството на Бойко Борисов бяха 2013 година да се превърне в годината на газовите връзки – с Гърция, Сърбия, Турция и Румъния. Диверсификацията на газовите доставки беше заложена в плановете за развитие на енергийния сектор, готвени от Европейската комисия.

Един от начините са реверсивните газови връзки – т.е позволяващи движението на газа в две посоки. На този етап обаче страната ни изоставя от предварително поставените планове – в най-напреднал етап е връзката с Румъния, макар и изпълнението й да се бави. Връзката със Сърбия пък е все още на етап проектиране, а тя ще даде достъп на България до газовия хъб Баумгартен в Австрия. 

Другата възможност, която българските енергийни експерти виждат за диверсификация на доставките, е местният добив. Затова и бяха активирани дейностите по проучвания за петрол и газ в акваторията на България в Черно море.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:33 | 10.09.22 г.
fallback