Съдебни искове затрудняват обявяването на втория търг за активите на фалиралия торов завод „Химко – Враца”, съобщава „24 часа”. Пред изданието синдикът Росица Томова посочва, че държавата запазва интереса си към фалиралия торов завод и най-вероятно ще се включи във второто наддаване.
Вторият търг обаче ще бъде обявен едва след като Софийският апелативен съд се произнесе по внесената жалба от акционерите на "Ново Химко", каза още Томова. Те обжалват основно методиката, чрез която е изчислена цената на активите на предприятието, без да се отразява съвкупността и пазарната им стойност.
На първия търг за активите на "Химко" с начална цена от 28 млн. лв. не се яви нито един кандидат.
Дни след това министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев заяви, че държавата ще участва във втория търг за торовия завод, защото „предприятието е в добро състояние и има бъдеще“. Стойнев обясни, че на първия кръг на търга за продажбата на завода създадената специална компания на БЕХ „Енергийна инвестиционна компания“ не е участвала, тъй като предложената цена е била много висока.
Ако инвестиционната компания придобие предприятието, в ръцете на държавата ще преминат сградите, земята, инфраструктурата и мебелите на торовия завод. Заводът можел да бъде заличен от търговския регистър, след като всички негови активи бъдат продадени, защото основните кредитори едва ли ще опростят задълженията му.
Според експерти обаче връщането на "Химко" на пазара е невъзможно, тъй като предприятието е във фаза на осребряване на имуществото му за покриване на задълженията към кредиторите.
Новият търг за активите на дружеството в несъстоятелност ще бъде явен, а първоначално определената цена ще бъде намалена с 20 на сто.
Свързани компании:


Вижте кои са най-устойчивите на ръжда коли на старо
Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Джеймс Камерън все още е лудо влюбен в звездата си от „Титаник“ Сузи Еймис
Кейт Уинслет дойде с красив млад кавалер на червения килим
Бърнаут или липса на витамини?
Големият проблем на 2025 година е увеличеният капитал на Българската банка за развитие
Тимчо Муцунски: ЕС има желание да помогне за развитието на диалог, насочен към намиране на решение с България
преди 11 години Разбира се, че ще има "съдебни искове"! Това е толкова силно казано... Има просто едно внесено възражение, внесено от солта.ака Галчев, за да минат изборите! Защото едно е да обещаваш, друго е да можеш, а трето, четвърто, пето и т.н. го знаете... Но... изборите ще са вече в историята! Ха, ха, ха... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Разбира се, че ще има "съдебни искове"! Това е толкова силно казано... Има просто едно внесено възражение, внесено от солта.ака Галчев, за да минат изборите! Защото едно е да обещаваш, друго е да можеш, а трето, четвърто, пето и т.н. го знаете... Но... изборите ще са вече в историята! Ха, ха, ха... отговор Сигнализирай за неуместен коментар