Заради фалиралия вчера руски туроператор „Нева” руски туристи имат проблеми с престоя си и са принудени да доплащат за почивката си. Става въпрос за хотели в България, Турция, Хърватия и Италия, където туроператорът има клиенти, предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.
Говорителят на Руския съюз на туристическата индустрия Ирина Тюрина заяви, че са получени сигнали, че хотели в посочените страни създават проблеми на руските туристи, заплатили за почивките си чрез „Нева”.
Тюрина уточни, че в България става дума за детска група, която се намира там на спортен лагер. По думите й туристите, при които са възникнали проблеми, могат да позвънят на телефоните на асоциацията „Турпомощ” и в „Нева”.
Според руската страна казусът трябва да се разреши между хотелиерите и туроператора. „Хотелите нямат никакви договорни отношения с туристите на „Нева”, каза Тюрина и добави, че хотелиерите трябва да се разберат с туроператора, който им е задлъжнял, а не с туристите, които са си платили за своята почивка.
От пресцентъра на "Албена" уточняват, че на територията на курорта има 118 възрастни и 67 деца, пристигнали на почивка чрез туроператора. „Предвид създалата се ситуация с туроператора, се налага една част от туристите сами да заплатят престоя си във ваканционното селище“, се казва в съобщението на курортния комплекс.
От „Албена“ ще проявят разбиране и ще изчакат изпращането на необходимите средства. Уточнява се обаче, че „тези гости, които нямат възможност, трябва да напуснат комплекса най-късно на 18 юли с полетите към Русия“.
Според Руския съюз на туристическата индустрия в момента в чужбина са около 6000 клиенти на туроператора и едва половината от тях имат билет за връщане в родината, допълва БТА. Обратният път на останалите ще бъде осигурен от обединението "Турпомощ".
Заместник-министърът с ресор туризъм Бранимир Ботев вчера коментира, че туроператорът „Нева“ не е официално регистриран в България и няма свое представителство в страната, което не позволява на Министерството на икономиката и енергетиката да окаже пълно съдействие в решаването на всички възникнали проблеми. Цялата дейност по оказване на помощ на туристите ще се върши чрез официалните руски представители, уточни заместник-министърът.


„Гардиън“: Румен Радев се оглежда за мястото на Виктор Орбан в ЕС
Войната в Украйна блокира почти изцяло износа на зърно през Черно море
България сред лидерите в ЕС по ръст на строителството през юни
Учениците губят способността си да мислят заради прекомерната употреба на ИИ
ЕФЕ: Новият враг на Европа: сушата ще става все по-честo срещано явление през следващите години
Светът води грешния дебат относно AI безопасността
Трейдъри хеджират риска Фед да снижи лихвите през 2027 г.
Тръмп използва Ким Чен Ун, за да притисне Южна Корея
Meta тихомълком се превърна в един от най-големите AI клиенти на Microsoft
Защо AI не е най-голямата инфлационна тревога на BoE, част 1
Превишението на скоростта е новото нормално: 79% от американците го правят
OSCA: забравеният символ на автомобилното изкуство
Защо задната скорост може да вие като развалена прахосмукачка
7 култови спортни коли, които си отидоха без наследник
Как изглежда Toyota Prius, която минава по 20 000 км на месец
ЦСКА с тежка загуба в Крит, ОФИ взе сериозен аванс
Кризата на политическата легитимност: Федоров, Зеленски и дилемата на изборите в Украйна
Полезни храни за здрава и блестяща кожа
Луис Хамилтън демонстрира близостта си с Ким Кардашян
Панталонът на Джулия Робъртс е идеален за прехода към есента